Search
Sunday 9 July 2017
  • :
  • :

Etli Patlıcanlı Pilav

Bugun siz yemek severlere Etli Patlıcanlı Pilav isimli yemek tarifini verecegiz.Siz degerli okurlarimizi daha fazla bekletmeden direk tarife geciyorum.

Malzemeler

1 kg patlıcan(iri ve kalın tercih edilmeli) 2 su bardağı pirinç 1/2 kg yağsız kuşbaşı et 200 gr haşlanmış ve kabukları soyulmuş kestane 200 gr haşlanmış ve küçük doğranmış mantar tuz karabiber kızartmalık yağ 1 çorba kaşığı tereyağı 2 su bardağı et suyu 2 su bardağı su (sıcak olmalı)

Tarif

Patlıcanlar alacalı soyulur ve bir parmaktan biraz daha ince uzunlamasına kesilir. Sıvı yağın içine tereyağı eklenir ve patlıcanlar yağ iyice kızınca iyice pembeleşinçeye kadar kızartılır. Ne kadar çok kızarırsa o kadar lezzetli olur. Kızaran patlicanlar kağıt havlu üzerine bırakılır ve fazla yağı çektirilir. Bu arada pirinç beyaz suyu tamamen kayboluncaya kadar yıkanır ve kuşbaşı etler iyice haşlanır. Çukur bir borcam yada tencereye patlıcanlar yan yana tüm tencereyi kaplayacak şekilde dizilir. Patlıcanların ince kısımları dışta kalmalıdır. Daha sonra borcama patlıcanların üzerine kuşbaşı etlerin yarısı konur. Bunun üzerine pirincin yarısı eklenir. Pirincin üzerine haşlanmış kestane ve mantar dökülür ve bunun üzerine kalan pirinç eklenir. En üste kalan et konur ve içine arzu edilen miktarda tuz ve karabiber karıştırılmış 2 su bardağı sıcak su ve et suyu eklenir. Daha sonra uçları tencereden sarkan patlicanlar tek tek kapatılır. Yemek o an tencere içinde bir balkabağı görünümündedir. Daha sonra yemeğimiz önceden iyice ısıtılmış fırında suyu tamamen çekilinceye kadar pişirilir. Fırından çıkınca düz bir tepsiye ters çevrilir ve dilimlenerek kesildikten sonra afiyetle yenir.

Bu Tarif yemektarifleri.com dan eklenmistir
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir