Yayla Çorbası Yapımı

Anasayfa » Çorba Tarifleri » Yayla Çorbası Yapımı
Yayla Çorbası Yapımı

Oylama

12345

Eklenme Tarihi : 16.11.2015  |   Okunma : 5  |   Yorum : 0

Merhaba Tryemek Tarif Severleri Bugün siz değerli takipcilerimize Yayla Çorbası Yapımı tarifi vereceğiz Simdiden bu yemek tarifimizi deneyen herkese afiyet olsun

Yayla Çorbası Yapımı Tarifi'nin Malzemeleri

 • 1 çay bardağı pirinç
 • 7-8 su bardağı kaynamış su ile haşlanır
 •  2 su bardağı tepeleme yoğurt
 • 1 kahve fincanı süt
 • 1 Türk kahvesi  fincanı un
 • 2 yumurta sarısı ile meyane hazırlanır ( isteyen 1 adet yumurta sarısı kullanabilir sorun olmaz)
 • Çorba fokur fokur kaynayınca 1-2 tatlı kaşığı tuz eklenir
 • ( arzuya göre bulyon da eklenebilir çok güzel de olur)
 • 3 çorba kaşığı tereyağ
 • 1 çay kaşığı salça kokusu çıkana kadar kavrulur ocak altı söndürülünce
 • 1 çorba kaşığı kuru nane ve
 • 1 çay kaşığı toz kırmızı biber atılır.

Tercihe kalmış istemiyorsanız  salça eklemeyebilirsiniz ….normalin de yoğurt çorbasına salça  konmaz ama ben çok az olmak kaydı ile koymayı tercih ediyorum :))))))

Yayla Çorbası Yapımı Tarifi'nin Yapılışı

Merhabalar,
Sizler ile buçağ Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan “Yayla Çorbası” tarifini katılmak istiyorum. Bu davetlerde misafirlere, evde  marazlı varsa hastalara yapılması tercih edilen, çocukların üstelik çok sevdiği tıpkısı çorbadır…….
Türk mutfağında genişlik  çokça tercih  edilen çorbaların başında gelen halaskâr tümce eliyle müstehap ve yenilen vazgeçilmez  çorbamızın yapımına hadi başlayalım.
Pirinci ayıklayın çeşme altında domuzuna  yıkayın süzün. . 7-8 akarsu bardağı suyu ocakta tencere üstelik kaynatın. Kaynamış olan suya pirinçleri ekleyin ocağın altını biraz kısın orta ateşte alay malay pişmeleri için onları bayındır bırakın.Arada sırada karıştırın pirinçler tencerenin dibine yapışmasın….
Siz apayrı ayrımsız tencere üstelik yoğurdu, sütü, unu ve husye sarısını çırpma teli ile sunturlu çırpın bulamaç kabil ayrımsız sos, meyane yapın.
Pirinçler pişince düğü tenceresini olduğu üzere yoğurtlu sosa meyaneye yavaş yavaş ve telle karıştırarak  ekleyin.Sonrasında hızlıca telle şöyle bir çırpın. Sos ve pirinçler gelişigüzel incelmiş homojen benzeri kokteyl reşit olmalı. Demincek kıvamına bakın çok  derin ise meyaneye akarsu istiyorsa çorbanıza   kaynamış su ekleyin unutmayın çorba elan pişecek çorbanızı akarsu ilaveten meyanenin koyuluğunu açın  namevcut   akarsu yeterli ise tekrar akarsu eklemenize ister bulunmayan. Kıvamı siz ayarlayın amma unutmayın çıplak çıplak akarsu olmamalı.
Bire Bir 10-15 zaman bu arada kaynasınlar demincek tuzunu ekleyebilirsiniz. Kaynamadan sodyum klorür eklerseniz çorbayı kestirirsiniz onun da dönüşü gayrimümkün. Unutmayın çorbanız kaynayınca sodyum klorür ekleyeceksiniz. Bu aşamada         ( kaynadıktan sonraları) tuz ile benzeri nüsha bulyon birlikte ekleyebilirsiniz bulyon eklerseniz çorbanız henüz lezzetli olacaktır.
Eke Rütbe : Bulyon ekleyecekseniz geçmiş evvel bulyonu çorbanıza ekleyin derhâl karıştırarak bulyonu çorbanızın amacıyla de eritin ve çorbanızın tuzunu  arama edin tuzu bulyona rağmen kusurlu ise biraz henüz tuz ekleyin bulyonlar fazla  tuzlu oluyor lütfen bunu unutmayın. Sodyum Klorür eridi kaynayan çorbayı amiyane ocağa bati ateşe alıp bazen karıştırarak pişirin. .Karıştırmaz iseniz pirinçler dibine cirim…
Siz şimdi tıpkı sos tenceresi cebin. Sadeyağ ekleyin ve eritin içine öz kaşığı ile  haddinden fazla haddinden fazla birkaç domates  salçası  ekleyin ve yağ ile kavurun salçanın  kokusu çıksın. Demincek ocağın altını kapatın ve salçalı tereyağa 1 yemek kaşığı kuru nane ve tıpkı çay kaşığı toz al biber ekleyin.
Çorbanızdan 1-2 kepçe alıp bu naneli sosa ekleyin ve kaşıkla karıştırın. Deminden bu naneli karışımı çorbanıza ekleyin ve çorbanızı güzelce karıştırın.
Aynı 10-15 dakika henüz sakil ateşte beraber kaynasınlar. Kıvamına tadına bakın noksan olanları ekleyin….        ( kaynamış akarsu ,tuz, su,nane v. S)
Çorbanız amade unutmayın çorbanız kıvamlı olmalı. Hangi çok yoğun olmalı hangi haddinden fazla cılk. . Bu çorba bekleyince koyulaşan benzeri çorbadır. Devrisi güne çorbanız kaldı ise ve haddinden fazla koyulaştıysa ısıtırken çorbanın içine biraz kaynamış su ekleyin ve karıştırarak ısıtın. .
Çorbanız pastra afiyetler olsun. .
Bu çorbada bildirme kebir  nokta çorbaya tuzun eklenme zamanı. Unutmayın süresince yoğurt, benzin, yumurta olan çorbalara sodyum klorür katiyen çorba kaynadıktan sonra eklenmelidir ve hızlı hızlı çorba karıştırılarak sodyum klorür çorbanın içinde eritilmelidir. . .
Çorba kaynamadan tuzunu eklerseniz çorbanız kesilir pütür pütür olur çırpsanız dahi düzeltemezsiniz. Bu çorbayı kimi vakit karıştırarak oldurmak kontrol etmek gerekiyor pirinçler tencerenin dibeni tutabiliyor o nedenle kaynamış çorbanıza tuzu koyduktan erittikten sonra devamında çorbanızı süfli ocakta vahim ateşte pişirmenizi tavsiye ederim. .
Normalde yoğurt çorbasına salça konulmaz amma ego son yıllarda 1 öz kaşığı (bozma) beş altı bir cirim da  koyuyorum çokça bile sunturlu oluyor istemezseniz koymayabilirsiniz…
Afiyetler olsun, bal şeker olsun…..
Hoşçakalın
Yayla Çorbası
Yayla Çorbası
Yayla Çorbası
Yayla Çorbası
Yayla Çorbası
Yayla Çorbası
Yayla Çorbası
Yayla Çorbası
Yayla Çorbası
Yayla Çorbası
Yayla Çorbası

İlgili Terimler :

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

FACEBOOK YORUMLAR

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız