Adı Tepsi Tadı Su Böreği

Anasayfa » Hamurişi Tarifleri » Börek Tarifleri » Adı Tepsi Tadı Su Böreği
Adı Tepsi Tadı Su Böreği

Oylama

12345

Eklenme Tarihi : 29.12.2015  |   Okunma : 2  |   Yorum : 0

Merhaba Tryemek Tarif Severleri Bugün siz değerli takipcilerimize Adı Tepsi Tadı Su Böreği tarifi vereceğiz Simdiden bu yemek tarifimizi deneyen herkese afiyet olsun

Adı Tepsi Tadı Su Böreği Tarifi'nin Malzemeleri

  • 6 adet yufka
  • 5 adet yumurta
  • 1, 5 su bardağı süt
  • 250 gram margarin ve tereyağı (ikisi birlikte 250 gram)

İç harcı için;

  • 200 gram peynir
  • 1/4 demet maydanoz

Adı Tepsi Tadı Su Böreği Tarifi'nin Yapılışı

Annem yıllardır akarsu böreği yapmayı sanmak istedi ama bi ’benzer öğrenemedi. :))) kıyamam! Amma bize su böreği yerine yaptığı bu börek tek akarsu böreğini aratmadı. Şimdilerde ben su böreği yapmayı öğrendim ama arada bu böreği dahi yapıp, başkaca anneme birlikte gönderip annemi dostça anıyorum:) sizlerle de ısınmak istedim müsaadenizle.
Öncelikle bittabi ki çöz harcımızı hazırlayarak işe koyuluyoruz. Arkası Sıra yağlarımızı yakmamak ve kızdırmamak kaydıyla eritiyoruz. Ayrıca derince ayrımsız kaba yumurtalarımızı kırıp, iyice çırpıyoruz ve sütümüzü dahi ekleyerek tıpkısı mahlut elde ediyoruz. (Şayet iç harcınızda tuzsuz bire bir peynir çeşiti kullanacak olursanız, bu aşamada yumurtalı sağılan karışıma damak tadınıza bakarak sodyum klorür ekleyebilirsiniz)
Demincek fasıla geldi böreğimizi tepsiye yerleştirmeye;
Tepsimizi fena hâlde yağlıyoruz ve önceki yufkamızı kenarları hariç sarkacak şekilde yerleştiriyoruz. Yufkamıza geçmiş yağımızdan fırça sayesinde sürüyoruz. Bilahare sütlü yumurtalı karışımdan kaşık sayesinde yufkamıza dağıtıyoruz. Ikinci yufkayı parçalara ayırarak evvel yufkanın konusunda yerleştiriyoruz. (Bütün halde büzüştürerek değil, parçalara ayırıp düz şekilde yayıyoruz. Resimlerden görülecektir) önce üç dayanıksız bitene kadar yufkaları parçalara ayıp yerleştiriyoruz ve beherglas geçenek az çok (bire bir yufkanın topu nakıs olsa da) önceki yağımızdan sürüp, sonra sağmal karışımdan yufkamızın gelişigüzel yanına denk ati şekilde dağıtıyoruz.
Üçüncü yufkamızı serip, karışımlarımızı dahi sürdükten bilahare hazırladığımız bağırsak harcımızı böreğimizin seçme yanına balya gelecek şekilde eşitçe dağıtıyoruz. (Harcımızın tamamını kullanıyoruz)
Akıbet kalan 3 yufkamızı de ayrımsız şekilde parçalayarak düz olacak şekilde tepsimize yerleştiriyoruz ve her bir aralık berenarı yağımızdan ve sosumuzdan sürüyoruz. Hep yufkalar bittiğinde hariç sarkan ilk yufkamızı hatır akıllıcasına katlıyoruz ve böreğimizi dilimliyoruz. (Isteyen dilimlemeden dahi yapabilir. Ben piştikten sonradan görgüsüz dilimleyebilmek hesabına dilimleme işini bu aşamada yapıyorum) böreklerimizi dilimlememizin peşi sıra küsurat sosumuzu böreğimizin her yanına balya gelecek şekilde yaydırıyoruz. Böreğimizi fırınımız ısınırken hafif dinlendirdikten sonradan pişirme işlemine geçebiliriz. 180 paye fırında beden nar kabilinden kızarana kadar pişiriyoruz. Keyif olsun!
Had. Oğlum istedi diye ben biraz tanesine gato otu serptim. Siz lazım süsleyebilir yahut girintisiz çıkıntısız yerine birlikte pişirebilirsiniz!
Adı Tepsi, Tadı Su Böreği
Adı Tepsi, Tadı Su Böreği
Adı Tepsi, Tadı Su Böreği
Adı Tepsi, Tadı Su Böreği
Adı Tepsi, Tadı Su Böreği
Adı Tepsi, Tadı Su Böreği
Adı Tepsi, Tadı Su Böreği
Adı Tepsi, Tadı Su Böreği
Adı Tepsi, Tadı Su Böreği
Adı Tepsi, Tadı Su Böreği
Adı Tepsi, Tadı Su Böreği
Adı Tepsi, Tadı Su Böreği
Adı Tepsi, Tadı Su Böreği

İlgili Terimler :

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

FACEBOOK YORUMLAR

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız