«
anne-eli-degmis-mucver-559896ab0b9a9

Bugun siz yemek severlere Anne Eli Değmiş Mücver! isimli yemek tarifini verecegiz.Siz degerli okurlarimizi daha fazla bekletmeden direk tarife geciyorum.

  • 2 adet orta boy kabak
  • 2 adet yumurta
  • 1/4 demet maydanoz
  • 1 çay kaşığı kadar karabiber
  • 1 tatlı kaşığı kuru nane
  • 1, 5 çay kaşığı kadar tuz
  • Aldığı kadar un (12 yemek kaşığı kadar)

Anne Eli Değmiş Mücver! Tarifi'nin Yapılışı

Rahmetli anneannem yapardı bu tarifi. Yeşil soğan koymadan, nane ilavesiyle. Bu tarifi herkes bilir zaten ama ben bir de anneannemden miras kalanı paylaşmak istedim. Ondan anneme ve annemden de bana gelen bir tarif bu. Annem yediğinde; “kızım sanki anneannen yapmış” diyor ya. Ömre bedel. !
Biz kabakları rendeledikten sonra suyunu sıkmayanlardanız. Annem hep, “suyunu sıkarsak posası ne işe yarar” diyenlerden :) kabak suyu da bayağı işe yarar bileşenlere sahipmiş, araştırıp öğrendim. Neyse biz gelelim tarifimize;
Önce bildiğiniz üzere kabaklarımızın kabuklarını soyup, derince bir kabın içine rendeliyoruz. Üzerine un hariç diğer malzemelerimizi ekleyerek elimizle köfte gibi karıştırıyoruz. Ardından yavaş yavaş unumuzu ilave etmeye başlıyoruz ve bir kaşık veya karıştırıcı yardımıyla harmanlıyoruz. Ben toplamda 12 çorba kaşığı un ilave ettim. Unun fazla oluşu kabakların suyunu sıkmadığımızdan kaynaklanıyor. Ama inanın suyu sıkılan mücvere göre daha lezzetli oluyor.
Alabildiği kadar un kadar diyoruz ama bilmeyen ve ilk defa yapacak olanları aydınlatmak isterim; köftemizin (Müvcer=Kabak Köftesi) ununu ayarlarken harcımız oldukça kıvamlı olmalı. Zira kızartma esnasında tavaya koyarken dağılmaması gerekiyor, bilginize.
Tüm bu açıklamalardan sonra sıra geldi mücverimizi kızartmaya. Teflon tava kullanmanızı tavsiye ederek, başlıyorum kızartmaya. Tavamıza yağı ekleyip kızdırdıktan sonra (yağımız mücverlerimizin üzerine çıkmayacak kadar az, kenarlarına denk gelecek kadar çok olmalı) 1 çorba kaşığını yağlayıp, birer kaşık harcımızdan alarak tavaya koyuyoruz ve kaşığımızın arka kısmıyla yayarak köftelerimizi inceltiyoruz. (Kalın olmaları halinde köftemizin içi çiğ kalabileceğinden inceltmekte fayda var) her iki tarafı iyice kızardığında köftelerimizi havlu kağıt serili servis tabağımıza alıp fazla yağını çekmesini sağlıyoruz. İşte bizim mirasımız, mücverimiz hazır. Umarım sizler de beğenir ve yemekten keyif alırsınız. Afiyet olsun, sevgiler!
Anne Eli Değmiş Mücver!
Anne Eli Değmiş Mücver!
Anne Eli Değmiş Mücver!
Anne Eli Değmiş Mücver!
Anne Eli Değmiş Mücver!

Bu Tarif nefisyemektarifleri.com dan eklenmistir

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *