«

Ülkemizde 3,5 milyon kişinin sorunu olan astım, otama edilmezse hayat kalitesini düşürüyor, hatta hastanın hayatını dahi tehdit edebiliyor. Esasen astım yalın kat önlemlerle kontrol altına alınabiliyor!

Astım havayollarının duyarlılığının artması ve daralması ile karakterize, ataklar halinde seyreden süreğen bire bir çor. Dünyada kestirmece 300 milyon, ülkemizde da kestirmece 3.5 milyon astım hastası yaşıyor. Serencam yıllarda astım görülme sıklığında celi artma mevcut. Anca kim Batı Avrupa ’birlikte son 10 yılda 2 katına çıkarken, bu azamet Amerika mürekkep devletlerinde yüzdelik 60 ’larda seyrediyor. Astımın görülme sıklığındaki artışın nedeni kül kendisine bilinmemekle alay malay; sanayileşme ve susturucu kabil nedenlerle dış düzlem albeni kirliliğinin artması, hamilelikte sigara içilmesi, sülale içi alerjen yoğunluğunun artması, obezite, ana sütü verilmemesi, yardım maddeleri, boyalı ve amade besin tüketimindeki artım gibi faktörlerin faal olduğu düşünülüyor. Otama edilmediğinde kişinin yaşam kalitesini düşüren, hatta hayatını dahi yıldırma edebilen astım gerçekte olağan önlemlerle arama altına alınabiliyor. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ceyda Kırışoğlu, astım ataklarını kontrol altına almanın yollarını anlattı.

Astımın yapı nedenleri neler?
Astımlı emanet hastalığı tetikleyen alerjenler, itici yahut düzensiz albeni, ruhsal gerilim veya enfeksiyon gibi etkenlerle temasa geçtiğinde gelgel yolları daralıyor. Bu daraşlık sonucu bile muhtelif yakınmalar ortaya çıkıyor. Gâh hastalarda astımın belirtilerinden hepsi ortaya çıkabileceği üzere, bazılarında ise takkadak birkaçı, hassaten hoppadak biri görülebiliyor.

Kimler riziko altında? Astımda yer kebir risk faktörü nedir?
Astımda genişlik heybetli riziko faktörü kalıtım bilimi bina. Ebeveynlerden birinde astım olması yerinde çocukta evolüsyon riski yüzde 20- 30 iken, bu risk seçme iki ebeveynde olması yerinde yüzde 60- 70 ’lere yükseliyor.
Genetik kendisine alerjik yapısı olanlarda, yani atopik bireylerde astım riski 10-20 bitirme elan fazla oluyor. Alerjik nezlesi olanlarda da astım gelişme riski 9- 14 intaç artıyor.
Son yıllarda obezite astım gelişimi için riziko faktörleri arasında sayılıyor.
Bir gayrı riziko faktörü ise cinslik. Astım çocukluk çağında erkeklerde, erişkinlerde ise kadınlarda elan kesif görülüyor.
İzosiyanatlar kabilinden 300 ’ den aşkın yön mesleki astıma bozukluk oluyor.
Hamilelikte sigara içen annelerin bebeklerinde, sigara içmeyen annelere bakarak elan yoğun görülüyor.
Evde, üste balkonda sigara içilen evlerde büyüyen bebeklerde astım gelişme riski on paralık sigara içilmeyen evlere bakarak 3 mezuniyet artıyor.

Hangi belirtiler ile ortaya çıkıyor?
Nöbetler halinde gelen öksürük, nefes darlığı, hışıltılı teneffüs ve göğüste rehavet yahut tıkanma hissi astımın karakteristik belirtilerini oluşturuyor.
Sabaha karşı semptomların artma gösterip uykuyu bölmesi astımı destekliyor.
Sıklıkla eforla, alelhusus merdiven çıkarken yahut sorti yukarı yürürken içki darlığında çoğalma görülüyor.
Astımda genellikle sıska spesifik öksürük görülüyor. Zaman Zaman öksürük astımın yegâne belirtisi olabiliyor. Bu levha ‘öksürükle seyreden astım ’ olarak değerlendiriliyor. Astımlı hastalarda bronş hassasiyetine kapalı namına üst teneffüs yolu enfeksiyonları sonrası ince süren öksürük görülebiliyor. Bu ebat astım tedavisinin elverişsiz kaldığını veya yapılmadığını gösteriyor. Dolayısıyla enfeksiyon sonrası uzayan öksürüklerde kesinkes hekime meşveret etmek gerekiyor.
Sıklıkla ark öksürük görülmekle birlikte arada balgam tıkaçları üstelik çıkarılabiliyor. Bu tıkaçlar çıktıktan sonraları örtüsüz inhilal sağlanıyor

Astım elbet tedavi ediliyor?
Astımda garaz hastalığın arama altında olması. Yani periyot içinde soluk darlığı, hışıltılı solunum, öksürük kabil semptomlar yaşamamak, tün nefes darlığı ile uyanmamak ve halaskâr soluk açıcı umar istimal gereksiniminin olmaması amaçlanıyor. Astım arama altında olduğu sürece kişinin hayatını etkilemiyor. Astım hastası olimpiyat şampiyonu yüzücüler ve heveskâr futbolcular bunun yeryüzü gür örneğini oluşturuyor. Semptomlar ve teneffüs fonksiyon testi değerlerine bakarak hastalığın şiddeti belirlendikten bilahare tedavi planlanıyor. İlaçlar kontrol ediciler ve karine gidericiler olarak iki grupta toplanır. Günümüzde bildirme etkin olan astım ilaçları çağ yoluyla alınan kortizonlu ilaçlar. Çokça bağan dozlarda geçerli bu ilaçlar standart tedaviler sırasında kana geçmiyor, kilo alımına bozukluk olmuyor. Tekrar hastaya bakarak alerjiye yönelik değişik ekleme tedaviler üstelik kullanılıyor. Astım arama altındaysa reçete dozları azaltılabiliyor, kontrolsüz olduğunda ise tılsım çeşidinde veya dozunda artış yapılıyor.

Atakları arama altına almanın 6 yolu
1- Dem eliyle aldığınız ilaçlarınızı erken kesmeyin. İlaçlarınız katiyetle hekiminizin nezdinde ve önerileri doğrultusunda kullanın.

2- Çıkar Yol tedavisine yanıtı ve hastalığın arama altına alınmasını güçleştirdiği üzere sigara dumanına maruz kalmaktan kaçının.

3- Alerjenlere maruz kalmamak amacıyla zaruri önlemleri cebin. Eş içindeki rutubet oranını yüzdelik 50 ’nin altında ağrımak, kabil olduğunca birkaç halı kullanmak, eşyaları vabeste dolapların içine konumlamak, alçak kadife perde ve yatak örtüsü kullanımından istinkâf etmek, polen mevsiminde evi sabah erken saatlerde havalandırmak alabileceğiniz niteliksiz önlemlerden bazılarını oluşturuyor.

4- Obezite astımı tetikleyen benzeri sebep olup, hastalığın taharri altına alınmasını güçleştiriyor. Bunda leptin hormonunun afi oynadığı biliniyor. Astım kontrolünü kolaylaştırdığı için fazla kilolarınızdan kurtulun.

5- Enfeksiyonlar arz sık tetikleyen faktörlerden biri olduğu amacıyla korunma gayeli adına grip ve pnömokok aşıları yaptırabilirsiniz.

6- Beslenmede cins olduğunca saf olanları tercih edin. Amade gıdalar, boyalı maddeler, ulama maddeleri, MSG kabilinden maddelerden sakının.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *