«
M4031M-4205

Merhaba Tryemek Tarifcileri

Yine bir kebap tarifi ile karşınızdayız.Türk insanı eti çok sever. Ee et varsa kebap da olmalı.Bu yüzden bugün sizlere bahçe kebabı tarifi vereceğiz.Herkeze afiyet olsun

Bahçe Kebabı

Malzemesi: 500 gr. koyun eti (kuşbaşı), 1 adet patlıcan, 2 adet domates, 2 adet dolmalık yeşil biber, 2 adet soğan 2 çorba kaşığı sıvı yağ, tuz, karabiber, pul biber.

Yapılışı: Ağaçlardan küçük ve ince dallar toplanır, kabuklan soyulur. Uçlan sivriltilir. Tabağın boyu kadar kesilerek yıkanır. Ağaç dallarını bulmak mümkün değilse şişler de bu işleri görebilir.

Kuşbaşı et yıkanmadan önce tuz, karabiber ve ince kıyılmış veya rendelenmiş soğanla ovulur. Bu işlem bir gün önceden yapılırsa et daha lezzetli olur. Ovulan et 3 kaşık sıvı yağ ile bekletilir. Patlıcan, domates ve biber küçük küçük kesilerek hazırlanır. Dallara veya şişlere bir et parçası bir domates, bir patlıcan, birer biber geçirilerek sırayla dizi-lir. Dallardan yapıyorsanız sıvı yağda tavada pişirebilirsiniz. Şişlere hazırlarıysanız mangalda veya elektrikli ızgarada pişirilir.

Sıcak olarak servis yapılır. Yanına bulgur pilavı veya patates kızartması veya püresi garnitür olarak sunulabilir.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *