Bamya Çorbası Tarifi

Orta Anadolu’da yapılan bamya çorbası Konya’da klasik menülerde ara yemeği olarak önem arz eder.

Konya’da pilav (düğün ve davet yemekleri) ve kara yemek takımında (geleneğinde olduğu gibi) ekşi olduğu için tatlıdan sonra verilerek ikinci tertip yemeklerin yenmesi için iştah açar.

Kurutulmuş çiçek bamyalar ve kuşbaşı et ile hazırlanır.

Bamya çorbasının tarifi

4 kişiden fazla
Bamyanın pişirme Süresi: Ortalama 1 saat
½ su bardağı kuru çiçek bamya 25 gr.
½ limon dilimlenmiş
3 su bardağı su bamyaları haşlamak için
½ su bardağı kuyruk yağı (bamyaların büyüklüğünde doğranmış)
1 su bardağı koyun eti (bamyaların büyüklüğünde doğranmış)
1 yemek kaşığı sadeyağ (tereyağı)
200 gr. / 2 soğan çok ince kıyılmış
1 yemek kaşığı domates salçası yazsa ve istenirse 3 kırmızı domates
5 su bardağı et suyu veya su
1 tatlı kaşığı tuz
2 çorba kaşığı limon suyu

Bamyaların tüylerinin dökülmesi için kalburda veya bez arasında yıkanır. Üç dört limon dilimi konulmuş suyla (limon sünmemesini sağlar) yarı haşlanır, ipleri çıkarılır. Tencereye et ve kuyruk yağı konularak kapağı kapatılır.

Et bıraktığı suyu çekinceye kadar arada bir karıştırarak kavurulur. Sadeyağı ve soğanları ilave edilir, soğanlar sararıncaya kadar kavurulur. Salçayı, (yazsa ince doğranmış domatesleri) koyulur, çevirilir.

Suyu ilave edilir, kapak örtülür, etler pişinceye kadar yaklaşık 30 dakika kaynatılır, bu arada tuzu atılır. Suyu azalmışsa 5 su bardağına tamamlanır. Haşlanmış bamyaları, limon veya koruk suyunu ilave edilir, kaynamaya başlayınca çok hafif ateşe al, bamyalar yumuşayıncaya kadar 20-30 dakika kadar pişirilir.

KONYA MUTFAĞI

Konya Mutfağı, Selçuklu saraylarında gelişen ve Mevlevî adap ve erkanıyla yoğrulan muhteşem bir oluşumdur. 13. yüzyıldan günümüze koyduğu kurallarla klasik özellikler taşıyan, hatta Klasik Türk Mutfağı’nın dayandığı ana köklerden birini oluşturan Konya Mutfağı bu nedenle Türk Halk Mutfağının dışında tutulması gereken bir mutfaktır.

Konya Mutfağı, mutfak mimarisi, araç gereçleri, yemek çeşitleri, pişirme yöntemleri, sofra düzenleri, servis usulleri, kış için hazırlanan yiyecekleriyle kendine özgü bir mutfak ve bu mutfakla ilgili inanılmaz zenginlikte bir mutfak kültürü meydana getirmiştir. Selçuklu saraylarında altın tepsi ve sahanlarda yemeklerin Oğus resmine uygun olarak düzenlendiği; mutfakla ilgili ilk ekipleşmenin Mevlevî Mutfağı’nda başladığı, dünyada adına muhtemelen anıt mezar yaptırılan ilk aşçıbaşının (Ateşbaz-ı Velî) Konya’da bulunduğunu söylemek Konya Mutfağı’nın ihtişamını belirtmeye yetecektir.

Konya’da dışarı yemekleri olarak üç nefis yiyecek dikkati çeker. Fırın Kebabı, Etliekmek ve Peynirli Pide. Bu üç yiyecek Konyalıların olduğu kadar yabancıların da çok ilgisini çeken yiyeceklerdir.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

“Bamya Çorbası Tarifi” için 2 cevap

  1. teknoloji haberleri avatarı
    teknoloji haberleri

    bu çok iyi ya teşekkürler çok güzel oldu

  2. MUHAMMED
 avatarı
    MUHAMMED

    Bamya Çorbası Tarifi yazını çok beğendim Esma çok teşekkür ederim çok faydalı olmuş. Eskiden Bamya Çorbası Tarifi yapamazdım ama artık senin tarifin sayesinde cayır cayır yapıyorum çok teşekkür ederim. Çorba Tarifleri Kategorisindeki bu tarif için tekrar teşekkür ediyorum.İzlenimlerimi de en kısa zamanda tekrar yorum olarak belirteceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir