«

Merhaba Tryemek Tarif Severleri Bugün siz değerli takipcilerimize Banduma (Islama) tarifi vereceğiz Simdiden bu yemek tarifimizi deneyen herkese afiyet olsun

Banduma (Islama) Tarifi'nin Malzemeleri

  • 1 bütün tavuk veya hindi eti
  • 1 kilo kuru yufka (serme)
  • 4 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 su bardağı ceviz
  • Tuz, karabiber

Banduma (Islama) Tarifi'nin Yapılışı

Öncelikle tavuğu tencereye alıp haşlıyoruz ve piştikten sonraları didikliyoruz. Değişik taraftan yufkalarımızı üst üste koyup ikiye bölüyoruz. beher parçayı 3 inç kadar gato şeklinde sarıp 4 parmak uzunluğunda kesiyoruz. Çıktı bandumalık yufkalar amade, kesilmiş halde satılıyor ama bulamayanlar bu şekilde hazırlayabilir. Tereyağını eritiyoruz ve nakit yağını ekleyip belli belirsiz sarartıyoruz. Sonunda tereyağının tadı ve kokusu elan domuzuna oluyor. Cevizimizi çok ufalamadan rondodan geçiriyoruz. Son namına haşladığımız tavuğun suyuna karabiber ekliyoruz ve kırıcı ateşte bekletiyoruz.
Orta gestalt bir tepsiyi ocağın hoşur gözüne alıyoruz. Altını ciddi olarak açıyoruz. Evvel namına tepsiyi yağlıyoruz. 4 parça yufkayı koyuyoruz. Elan sonra yufkalarımızı tavuk suyuna batırıp sıkışık diziyoruz. Gelişigüzel katın arasına tereyağı sürüp koz serpiyoruz. arada bir tavuk suyu da serpelim kim çok sıska olmasın. Ortası havuz üzere fasıla kalacak şekilde yufkalarımız bitene kadar bu işlemi yapıyoruz. Sonuç olarak ortasına mütezayit tavuğu koyup yer üstüne birlikte tereyağı ve eli nimetli ceviz koyuyoruz. Bu tarifimiz Kastamonu yöresine ilişik yerel benzeri yemektir. Keyif olsun.

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *