Çikolatalı Makaron

Çikolatalı Makaron Tarifi

Miktarı yapacağınız kişi sayısına göre paralel olarak arttırabilirsiniz. Bu yazdığım tarif 5-6 kişilik çekirdek bir aileye yetecek makaron tarifidir.

Gereken Malzemeler

-75 gr Badem Unu ( Toz haline getirilmiş badem.)

-150 gr Pudra şekeri

-30 gr Toz Şeker

-10 gr Kakao ( Katkı maddesi, şeker olmaması lazım.)

-1 Çay kaşığı Tuz

-75 gr Yumurta Akı ( Bayat olması gerekiyor.)

Ganaj Kreması İçin Gereken Malzemeler:

-100 gr Çikolata ( Sütlü)

-100 gr Krema

Tarifin Yapılışı:

İlk önce zor kısım olan Makaron’un yapılışını anlatıyorum.

-Yumurta akını bir kaba dökün sonra üzerine çok az bir miktar tuz dökün ve düşük hızdaki bir çırpıcı ile köpürmeye başlayana kadar karıştırın. Yumurta akı köpürmeye başladığı zaman kabın içine 30 gr şekeri 5 parça şeklinde dökün ve çırpıcı ile tekrar karıştırmaya başlayın. Yumurta akının iyice köpürmesi ve krem şanti kıvamını alması lazım. Yumurta akı krem şanti kıvamını aldıktan sonra kabın içine robottan geçirmiş olduğunuz kakaoyu, pudra şekerini ve badem unu’ nu da katın ve bir miktar daha karıştırmaya başlayın. Şimdi ise hazırlamış olduğunuz makaron karışımını sıkma torbasını içine doldurun.

Makaron’u yapacağınız tepsinin üzerine yağlı kâğıt serin ve sıkma torbasını alarak tepsiye 3 cm santim aralıklarla dizmeye başlayın. Makaronları tepsiye dizdikten sonra oda sıcaklığında 30 dakika kadar kurumaya bırakın. Oda sıcaklığında kurutma işlemini yaptıktan sonra tepsiyi 160 derecelik fırına koyun ve pişirmeye başlayın. Makaronlar piştikten sonra tepsiyi fırından alın soğumalarını bekleyin. Makaronlar soğuduktan sonra üzerlerine Ganaj kremasını sürün ve eşleştirmeyi yapın.

Ganaj Kremasının Yapılışı

Isınmakta olan tencerenin içine sıvı olan kremayı dökün. Krema kaynamaya başladığı zaman, tencerenin içine sütlü çikolata parçalarını atın ve çikolatalar tamamen eriyene kadar, sos pürüzsüz bir hale gelene kadar karıştırmaya başlayın. Ganaj kreması kıvamını aldığı zaman, kremayı buzdolabına koyun. Bu sayede sos asıl istenilen kıvamı alacak.

Not: Yumurta akına şeker kattıktan sonra karıştırma işlemini yaparken eğer renkli makaron yapacaksanız gıda boyası katabilirsiniz.

Yararlanılan Kaynak:
http://makarontarifi.blogspot.com/


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir