«
cikolatali-markiz--marquise-au-chocolat-5597cf6978ba0

Bugun siz yemek severlere Çikolatalı Markiz ( Marquise Au Chocolat ) isimli yemek tarifini verecegiz.Siz degerli okurlarimizi daha fazla bekletmeden direk tarife geciyorum.

Kek Hamuru;

 • 3 yumurta
 • 1 su bardağından bir parmak eksik pudra şekeri (140 gr)
 • Yarım su bardağı + 1 tatlı kaşığı un (75 gr)
 • 2 yemek kaşığı kakao ( 14 gr)
 • 1 çay kaşığı nescafe ( istemeyen  eklemeyebilir)
 • 2 yemek kaşığı ocakta erimiş ılınmış  tereyağ ( 30 gr)

Markiz malzemeleri;

 • 4 paket bitter çikolata ( 320 gr)
 • 175 gr tereyağ ( ocakta çikolata ile beraber  eritilecek)
 • 4 adet yumurta ( sarısı+beyazı ayrılacak)
 • 2/3 su bardağı pudra şekeri ( 100 gr)
 • Yağlı kağıt
 • Kelepçeli kek kalıbı
 • Çikolatalı Markiz (Kelepçeli kalıp) kek yapılarak kek üstünde  sunulacağı gibi sadece markiz bölümü yapılıp kuplarda  sade markiz olarak da  sunulabilir. .

Merhabalar,
Sizlerle bugün çikolatalı tatları sevenlerin ke-sin-lik-le denemelerini önereceğim bir tarif paylaşmak istiyorum. Konuklarına çok lezzetli bir sunum yapmak isteyenler ama vakti dar olanlar bu tarifi yapıp saklama kaplarında ağzını sıkıca kapatarak  3 ay buzlukta rahatlıkla saklanabilirler  :))))))). Hadi başlayalım. . .Haberiniz olsun tarifi uzun uzun püf noktaları ile anlatacağım ama yapımı çok çok kolay ..okumak isteyenlerle devam edelim…uzun tarif sevmeyenler, okumak istemeyenler şu anda bırakabilir…
İlk önce şunu belirtmek isterim bu tarif  sade markiz olarak da yapılabiliyor….ben markizin altına kek yapıp üstüne  markizi döküp dondurup kek gibi dilimleyerek sunmayı daha çok seviyorum o nedenle ben yaptığım şekli sizlerle paylaşacağım kekli şekil de  yapılışını yazacağım ama bu tarif sadece markiz olarak  yapılıp kadehlerde de sunularak kaşık ile de yenilebilir… kek yapmak çok da şart değil.İstemiyorsanız keki yapmayabilirsiniz… Hatta kek olmadan hazırlanan da markiz tadı daha güzel anlaşılacaktır. Tercih yine de sizin.
Kek Yapımı;
Kelepçeli kalıbınızın altını yağlı kağıt ile kaplayın. .
Fırınınızı 200 derecede ısıtmaya başlayın. .
Tereyağı ocakta eritin ve ılıtın. . 3 yumurtayı pudra şekeri ile 5-8  dakika arasında hızlı devirde kar gibi beyaz olana kadar güzelce çırpın. Un ,  kakao ve nescafeyi  yumurtalı karışımın üstüne  eleyerek ekleyin  ve bir kaşık yardımı ile altan üste doğru çevirerek yani katlayarak karıştırın. Şimdi ılınmış tereyağı da karışıma ekleyin ve yine hamuru alttan üste doğru güzelce katlayın karıştırın. Bu aşamada mixer kullanmayın kaşık ile karıştırın. . Hamura nazik davranın nazikçe karıştırın…. Kek hamurunu kalıba yavaşça dökün. Ve ısınmış fırında kekinizi 10-12 dakika kadar pişirin(fırının kapağını açmadan)Kek bu sürede pişmez  diye korkmayın bu çok çabuk pişen bir kek ayrıca kekin çok da katı pişmesini de  istemiyoruz kek sünger gibi yumuşacık  olmalı…ayrıca kek donma aşamasında buzdolabında da bekleyecek kek  çok katı pişirilirse sunum aşamasında çok çok sert olur… güzel olmaz…keki pişirirken( en fazla) 15 dakikayı geçmeyin…Kalıbı dışarı alın kekiniz soğusun.
Markiz Yapımı;
Tereyağı ve çikolataları ocakta kısık ateşte kaşıkla karıştırarak güzelce eritin çikolatalar eriyince bir el çırpıcı teli ile nazikçe güzelce   karıştırın harmanlayın çikolata ve yağ homojen bir karışım olsun…. ocağın altını kapatın bu sosu sakın ocakta kaynatmayın. yağ ve çikolata erisin yeter…Çikolata ve tereyağlı karışım bir kenarda biraz ılınsın.
4 yumurtayı alın… sarılarını ve beyazlarını ayırın….4 yumurta sarısını pudra şekeri ile mixer yardımı ile güzelce çırpın. . . Erimiş ılınmış çikolatayı yavaş yavaş yumurta sarılarına ekleyin. . çikolatayı yumurta sarılarına bir kaşık yardımı ile yavaş yavaş katlayarak yedirin. . . Güzelce nazikçe katlaya katlaya karışımları harmanlayın.
Evinizde varsa derin cam bir kasede ( yoksada başka bir derin bir kapta çırpın)   4 yumurta beyazını mixer ile güzelce kar gibi olana kadar çırpın……. çırpma işlemine başladıktan 1-2 dakika sonra karışıma bir fiske/bir çimdik tuz atarsanız köpükleriniz daha güzel sert sert olur. Ben tuz ekledim tercih sizin. Yumurta beyazlarını kar gibi olana kadar iyice ama iyice çırpın son aşamada köpükler mixerin telinde kalıp gibi durmalı damlamamalı…
Şimdi bu yumurta beyazlarını ( resimlerden görebilirsiniz) çikolatalı karışıma ekleyin ve yine karışımları yavaş yavaş katlayarak köpükleri söndürmeden alttan ala ala üste doğru harmanlayın. Bu aşamada nazik ve yavaş olun. Köpüklere nazik davranın. . Bu işlemi yavaş yavaş ve nazikçe  tamamlayabilirsiniz sorun değil yalnız hepsi tüm karışım güzelce karışmış olmalı …Karışım güzelce harmanlandı… şimdi bu karışımı pişen soğuyan  kekin üstüne yavaşça dökün. . Markizimiz hazır.
Kalıbı 5 dakika kadar dışarıda oda ısısında bekletin ve şimdi isterseniz 12 saat kadar buzdolabının içinde  bekletin dondurun …… bekletecek çok vaktiniz yoksa da 3-4 saat kadar buzlukta bekletebilir çıkarıp dilimleyerek  servis yapabilirsiniz. . .yada :))))) 2-3 saat kadar buzlukta dondurup devamında  buzdolabının içine alıp bekletebilirsiniz…böylelikle de  gün içinde  yapar akşama doşaptan çıkartıp hemen konuklarınıza  ikram edersiniz…
Donmuş kalıbın kelepçesi açıldıktan sonra markizinizi kek kalıbı tabanında da dilimleyebilirsiniz ( altında yağlı kağıt var çizilmez) isterseniz de markizi  kapaklı bir kek sunum kabına alabilir burada dilimleyebilir kalanını da  kalıbın  üstünü kapatarak  buzdolabında muhafaza edebilisiniz.
 
Afiyetler olsun.
Markizi buzlukta beklettirseniz  yemeden 15-20 dakika kadar önce buzluktan çıkartıp bekletmeniz gerekir….bu  kesmeniz ve yemeniz açısından size kolaylık sağlayacaktır. . .
İstersenizde markizi bir gece (en az 12 saat)  buzdolabının içinde de bekletebilirsiniz.
Buzlukta yada buzdolabının içinde beklemiş donmuş sertleşmiş markizi keserken (bıçakla her bir kesişte) keskin bıçağınızı sıcak suya batırıp bıçağı kağıt havlu ile silerek markizi öyle kesmeniz kesim işinizi kolaylaştıracaktır.Sıcak ve keskin bıçak ile daha kolay kesebilirsiniz…
Markizin üstünü arzunuza göre meyvelerle, kakao eleyerek, fındık parçaları yada çikolata rendesi ile süsleyerek de servis yapabilirsiniz….Biz markizin tadını çok da bozmak istemiyoruz  ….ek lezzet ekleme tarafatarı da değiliz o nedenle ben üstüne bir şey eklemeden sundum…ekleyecek olsam sadece  çikolata rendesi eklerdim buda benim tercihim olurdu :))))))en sonun da tercih sizin…
Kelepçeli kek kalıbınızın güzel kapanan bir üst kapağı var ise markizi bu şekilde hazırlayarak markizin üstünü kapatarak 3 ay buzlukta saklayabilirsiniz. Yada sade hazırlanmış markizi güzel bir buzluk saklama kabında ağzını sıkıca kapatarak saklayıp devamında kare kare dilimleyerek de servis yapabilirsiniz.
Arzu eden yukarıda da belirttiğim gibi keki yapmadan sırf markizi yapıp markizi tek kişilik güzel şık kuplara servis kaselerine koyarak devamında bekleterek dondurarak da sunum yapabilir ki genelde böyle hazırlanıp böyle servis edilir.
”  Kek ile de uğraşamam ….keşke markizin başka bir alt tabını olsaydı ” diye düşünenlere de alternatif olsun diye aşağıdaki alternatif alt taban tarifini veriyorum….isteyen bu tabanı hazırlanıp üstüne markizi koyabilir kek yerine bunu yapabilirler. . Bu taban cheese keklere yapılan alt taban tarifidir.
Alternatif Markiz Taban Malzemesi
1, 5  -2 su bardağı eti burçak bisküvi ( rondo da un ufak çekilecek) bisküviler
3-4 yemek kaşığı ocakta eritilmiş tereyağ ile güzelce karıştırılacak harmanlanacak. Kelepçeli kalıbın dibi güzelce yağlanacak  (kalıbı yağlamak istemeyenler yağlı kağıt da serebilir) . . . . Ve bisküvili karışım elle bastırarak kalıba yerleştirilecek. Kalıp önceden 200 derecede  ısıtılmış fırında 10 dakika kadar pişirilecek pişen kalıp dışarı alınıp soğutulacak. . Markiz bu pişen kalıpta ki pişmiş soğumuş bisküvilerin üstüne dökülecek ve kalıp buzdolabında bekleme süresi kadar bekletilecek. Servisten önce kalıp buzdolabından alınacak kalıp açılacak markiz  servis tabağına alınacak. Dilimlenip servis yapılacak.
Tarif annemin can dostu Nadire teyzenin tarifidir..kendisi tarifi sade markiz        ( keksiz)olarak borcamda  hazırlar yazın sokakta oynayan ,bahçede camının önünde  oturan biz gençlere kare kare ,  soğuk soğuk ikram  ederdi..kensisine de buradan selam olsun…:)))))))
 
Hoşça kalın
Çikolatalı Markiz ( Marquise Au Chocolat )
Çikolatalı Markiz ( Marquise Au Chocolat )
Çikolatalı Markiz ( Marquise Au Chocolat )
Çikolatalı Markiz ( Marquise Au Chocolat )
Çikolatalı Markiz ( Marquise Au Chocolat )
Çikolatalı Markiz ( Marquise Au Chocolat )
Çikolatalı Markiz ( Marquise Au Chocolat )
Çikolatalı Markiz ( Marquise Au Chocolat )
Çikolatalı Markiz ( Marquise Au Chocolat )
Çikolatalı Markiz ( Marquise Au Chocolat )
Çikolatalı Markiz ( Marquise Au Chocolat )
Çikolatalı Markiz ( Marquise Au Chocolat )
Çikolatalı Markiz ( Marquise Au Chocolat )

Bu Tarif nefisyemektarifleri.com dan eklenmistir

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *