«
cilek-receli-30-dakikada-5597336591883

Bugun siz yemek severlere Çilek Reçeli (30 Dakikada) isimli yemek tarifini verecegiz.Siz degerli okurlarimizi daha fazla bekletmeden direk tarife geciyorum.

  • Yarım kg çilek
  • 250 gr toz şeker
  • Yarım limon suyu

Ne zamandır çilek reçeli yapmak istiyordum ama pek fırsatım olmadı. Geceden çilekleri koy ertesi gün yaparsın pek bana göre değil, ertesi güne bir işim çıkar sonra o çilekler bekler de bekler buzdolabında. O yüzden kendimce pratik bir tarif geliştirmeliyim dedim ve buldum :)
Genelde çilek reçeli tariflerinde şeker ölçüsü 1/1 dir ama ben ona da el attım:) Çok şekerli geliyor bana, çilek yiyormuşum gibi olmuyor. O yüzden şeker oranını 1/2 yaptım. Kıvamına gelirsek kesinlikle sulu olmadı. Zaten ne çok sulusu güzel oluyor ne de çok koyusu. İdeal oldu yani.
Önce çilekleri yıkayıp temizleyelim ve çöplerinden ayıralım. Geceden bekletmediğim ve şeker oranını yarıya indirdiğim için su olayını çözmem lazımdı. Buharda sebze haşlama aparatları vardır, resimlerde de görebilirsiniz. Yıkadığımız ve kestiğimiz (benim çileklerim büyüktü o yüzden kestim, küçükse kesmenize gerek yok) çilekleri bu aparta koyup tencerenin içine yerleştirelim.
Orta ateşte 10dk boyunca bekletin, çilekler fazla suyunu salsın iyice. Daha sonra haşlama aparatını çıkarın ve tenceredeki suyu dökün. Boş tencereye şimdi çileklerinizi dökün ve üzerine şekeri ilave edin. Yine orta ateşte kaynayana kadar bekleyin, kaynadıktan sonra yarım limon suyunu ekleyin ve birkaç tur karıştırın. 15 dk daha orta ateşte kaynatmaya devam edin, sonra altını söndürün, zaten kıvamını aldığını görürsünüz. Bu kadar, afiyet olsun.
Çilek Reçeli (30dk Da)
Çilek Reçeli (30dk Da)
Çilek Reçeli (30dk Da)
Çilek Reçeli (30dk Da)
Çilek Reçeli (30dk Da)
Çilek Reçeli (30dk Da)

Bu Tarif nefisyemektarifleri.com dan eklenmistir

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *