«
cilekli-yas-pastam-562731f227fed

Merhaba Tryemek Tarif Severleri Bugün siz değerli takipcilerimize Çilekli Yaş Pastam tarifi vereceğiz Simdiden bu yemek tarifimizi deneyen herkese afiyet olsun

  • 1 adet sade hazır pastaban
  • 1 kutu dr. oetker krema (Bir kutuda 2 paket oluyor. Hazırlamak için arkasındaki tarifi uygulayın.)
  • Çilek dilimleri
  • Pastabanı ıslatmak için bir miktar süt

Süslemek için:

  • Hindistan cevizi, damla çikolata

Çilekli Yaş Pastam Tarifi'nin Yapılışı

Öncelikle teferruatlı tıpkısı aradan sonra benzersiz güzellikte olan tıpkısı gato tarifi olacak bu. 18. yaşıma girmemin mutluluğuyla zat pastamı kendim yazmak istedim. Çünkü bu hem coşku veriyor hem bile yeni yaşımın verdiği mutluluğu hissettiriyordu bana. Yeryüzü pir yaşlarımdayım ve yeryüzü domuzuna yaşıma girdim herhalde.
Anlatmaya başlamam gerekiyor imdi. Peki öncelikle pastabanımızın seçme iki parçasını bire bir tabağa koyuyoruz, dal tabanı üstelik ast tabanını dahi sütle ıslatıyoruz. (Çokça yıvışık olmaması gerekiyor ki dilimlerken ve yerken dağılmasın.) Olabilir olduğunca alay malay ıslatalım. Kremamızı yazılışa göre hazırlayalım. Ego dr. oetker krema kullandım. 1 kutuda 2 paket vardı. 1 su bardağından biraz aşkın sütle 2 paket kremayı çırptım. Zira bunaltıcı kaymağımsı bir krema olması gerekiyordu, hazır para değil. Zir tabanımıza kremamızı sürüyoruz ve üstüne çilekleri gelişigüzel yeri kapatacak şekilde diziyoruz. (Çilekleri ortadan ikiye bölmenizi öneririm.) Sonrasında değişik pasta tabanımızı üzerine yerleştiriyoruz ve kremayla herhangi bir yerini kapatıyoruz pastamızın. Sonuç olarak üzerine çileklerimizi yerleştiriyoruz. Hindistan cevizini serpiyoruz. Ve katre çikolatalarla süslüyoruz, isteğinize bakarak. Buzdolabında dinlendiriyoruz. Tamam tığ haddinden fazla beğendik. Adamakıllı bir hoşlanma denedik. Ve şu esas büyüklüğünde aldığım tekmil pastalardan daha evire çevire geldi bana. Yeni yaşımın heyecanından mı yoksa kendim yaptığım üzere mi bilemedim. :) Hepinize afiyet olsun.
Çilekli Yaş Pastam
Çilekli Yaş Pastam

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *