«
comlek-kebabi

Merhaba Tr Yemek Tarifcileri

Bugün sizlere çömlek kebabı tarifi vereceğiz.Akşam yemeğinizi süsleyecek bu tarif size ve ailenizi güzel bir ziyafet çektirecek

Malzemesi: 1 kg. kemiksiz et, 3 adet patlıcan, 4 adet sivri biber, 3 adet patates, 500 gr. taze fasulye, 1 su bardağı bezelye, 3 adet havuç, 3 soğan veya 1 su bardağı arpacık soğan, 1 adet kabak, 1 demet maydonoz, yarım bağ dereotu, 2 bardak sıcak su, tuz, karabiber, pulbiber.

Yapılışı: Et yıkanarak çömleğin içine yerleştirilerek konur. Orta ateşte kendi suyunu çekene kadar kavrulur. 2 kaşık margarinle irice doğranmış soğanlar ilave edilip kavru-lur.Sivri biber yuvarlak halka halinde kesilip katılır.

Havuçlar aynı şekilde kazınıp doğranır ve ilave edilir. Diğer sebzeler ayıklanır, yıka* nır ve güvece katılır.Kısık ateşle 5-6 dakika kavurulur.

Tuzu ve baharatı konur, 2 bardak sıcak su ilave edip üzerine irice doğradığınız rttay-donozları döşeyerek güveç, tenceresinin ağzı kapatılır. Güvecin altına ısının daha ayarlı olması için bir teneke parçası veya bu maksatla satılan araçlardan yararlanabilirsiniz.

30 dakika orta ateşte, daha sonra ateşin altı kısılarak i ,5 saat kısık ateşte pişirilir. Servis yaparken kıyılmış dereotu serpilerek servis yapınız.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *