Diş Sağlığında Nelere Dikkat Etmeli

Diş Sağlığında Nelere Dikkat etmeli

Dişlerimizin bakımı hem vücut sağlığımız hem de sosyal ilişkilerimiz için büyük önem teşkil eden bir konudur. Ve belirli periyotlarla (max. 6 ay) doktor kontrolünden geçmemiz gerekmektedir. Hekimler tarafından sürekli kontrol altında tutulan dişlerin sağlıklı olacağıda hepimiz ytarafından bilinen birşeydir. Ama diş sağlığı ilk önce bireyin kendi koruması ve dikkat etmesiyle olacak bir konudur.

Ağız sağlığımız için ilk yapmamız gereken dişlerimizi günde iki kere fırçalamaktır. Diş sağlığımız için basit gibi görünen bu uygulama altın kuraldır ve tüm diş doktorları tarafından önerilmektedir. Ancak dişlerimizi fırçalarken diş sağlığımıza zarar vermemeye dikkat etmeliyiz. Sert fırçalanan dişler, diş minesine zarar verir. Öte yandan kısa süreli fırçalamaların da bir faydası yoktur. Dişlerin bir ila iki dakika arasında fırçalanması gerekir. Diş macunu çok kullanılmamalıdır. Önerilen leblebi tanesi kadar olmasıdır. Öte yandan yapılan son araştırmalar, yemeklerden hemen sonra diş fırçalamanın sakıncalı olduğu yönünde. Bunun yerine yemeklerden yarım saat kadar sonra dişlerin fırçalanması öneriliyor.

Sigara, çay ve kahve gibi ürünleri çok tüketenlerde dil pası olarak adlandırılan bir hissizleşme meydana gelir. Bunu önlemek adına önerilen en basit uygulama, diş fırçalarken dilin de fırçalanmasıdır.

Tüm bu önlemlere rağmen ağız kokusu konusunda başarı elde edemeyenler olabilir. Onlara da klasik yöntemler öneriliyor. Kişiler karanfil çiğneyebilirler ya da ağızlarına nane şekeri atabilirler. Öte yandan kahve çekirdeği çiğnemek de ağız kokusuna faydalıdır.

Bazı besinler, özellikle de sebzeler vardır ki, bunlara doğal diş fırçası demek yanlış olmaz. Elma,i havuç ve kereviz bu sebzelerin başında geliyor. Diş fırçalanamayacak zamanlarda bir elma tüketmek ya da yarım havuç yemek, diş fırçalama yerine geçebilir ve ağzı rahatlatabilir. Öte yandan sabahları elma sirkesi ile yapılacak gargara, ağız içindeki lekeleri yok edecektir. Tatlılardan sonra ayran içmek ya da bir parça peynir yemek de, şekerin asidini azalttığı için, çürük oluşması riskini azaltacaktır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir