En Sıcak Kış İçeceği Salep

Salep orkide familyasının birçok türünün toprakaltı yumrularından elde edilen bir kış içeceğidir. Ayrıca salep orkide türlerine Anadolu’da verilen genel isimdir. Sahlepgiller familyasından; tel köklü otsu bir bitkidir. Kökünde 2 tane yumru vardır. Gövdesi, dik ve silindirimsidir. Çiçekleri salkım veya başak şeklindedir.
Osmanlıdan bu yana yukarıda sayılan etkilerin varlığı söylenegelse de içerdiği müsilaj yapısında maddelerden kaynaklı öksürük dindirici etkisi dışında tıbben kanıtlanmış bir etkisi yoktur. Özellikle afrodizyak (cinsel istek arttırıcı) etkisi kesinlikle bilimsel bir söylem olamaz.Fakat salep,tarçınlı hazırlandığında tarçının cinsel gücü arttırıcı özelliği olmasından dolayı cinsel gücü arttırabilir.Müsilaj (suyla şişen maddeler) içeren her gıda kabız engelleyici olarak düşük bir etkiye sahiptir.

Salepin faydaları aşağıdaki gibidir.

1-  Göğsü yumuşatır.
2-  Öksürük ve bronşitte faydalıdır.
3-  Kabızlığı giderir.
4-  Basur memelerinde faydalıdır.
5-  Zihni çalışma gücünü arttırır.
6-  Kalbi kuvvetlendirir.
7-  Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar.
8-  Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur.
9-  Vücudun ısınmasını sağlar.
10-Cinsel gücü artırır.

Hazırlanışı

Salep bitksinin kökü mevsiminde toplanır. Bir süre kurutulduktan sonra toz haline getirilir. Daha sonra isteğe göre tarçınla harmanlanır. Sütle birlikte kazanlarda uzun süre kaynatılır ve hazır hale getirilir.

Kullanılan yeri köklerindeki yumrularıdır. Yurdumuzda bir çok çeşidi vardır. Salep yumruları müsilaj, glikoz ve uçucu bir yağ taşır. İçerdiği en önemli madde glikomannandır. Su ve sütle birlikte kullanıldığında şiştiği için yaygın bir şekilde dondurma hammaddesi olarak kullanılır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir