«
etliekmek

Konya’nın en meşhur yemeği  etli ekmektir. Etli ekmek denince Konya akla gelir ve etli ekmek Konya’da yenir. Bu yüzden Konya’ya uğrayan herkes bu yemeği tatmadan Konya’dan ayrılmamalıdır.Etli ekmekte etin leziz olması ve hamurun ince açılması makbuldür.

Eskiden et hiçbir zaman makinede çekilmezdi. Tahta tezgâhlarda bir çift bıçakla kıyılırdı. Etin içine biber, domates, maydanoz ve istenirse soğan doğranır. Normal etli ekmeklerde 60 gr kıyma, 100 gr sebze (soğan, domates, biber) kullanılır. Bu karışım mahalledeki fırına götürülür. Burada fırıncının mahareti ile mayalı hamurlar fırın küreği üzerinde elle ince ve uzun olarak açılır. İncecik açılmış olan hamur üzerine hazırlanan karışım güzelce yayılır. Mahalli fırınlarda müşterinin isteği doğrultusunda ( ister gevrek ister yumuşak )özenle pişirilir. Sıcak sıcak servis yapılarak afiyetle yenir.

Günümüzde et, makinede çekilmektedir. Et, elde iki bıçak arasında doğranarak bu ekmek hazırlanırsa buna bıçak arası, et ve peynir karışık olarak yapılırsa bu çeşidine de Mevlânâ denilmektedir. Bu ekmeğin sadece peynirlisi de yapılmaktadır. Bazen ıspanak veya patates karışımı evde hazırlanarak, fırınlara götürülüp açık veya kapalı pişirilmesi sağlanmaktadır. Konyalı aileler, özellikle hafta sonları bu börekleri yaptırmakta ve aile bireyleri bir araya gelerek hep birlikte yenmektedir. Konya’da  sadece etli ekmek üzerine ünlenmiş lokanta ve restoranlar bulunmaktadır.

Etliekmek Tarifi: (1 kişilik)
Gerekli malzemeler:
100 gr soğan
100 gr domates
2 sivribiber
Yarım demet maydanoz
200 gr. bıçak arası et
Yarım ekmek hamuru
Tuz, karabiber

YAPILIŞI:
Soğan, domates ve biberleri küçük küçük doğrayın. Maydanozu ince ince kıyın. Doğranmış malzemeleri et ile karıştırıp tuz ve karabiber ekleyin.
Ekmek hamurunu pide şeklinde açın. Hazırladığınız harcı hamurun üzerine yayın. Sıcak fırında pişirin. Sıcak sıcak  servis yapın.

Bir Cevap Yaz

Hakkında

avatar

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *