«
Evde Spor Yaparken Dikkat Etmeliyiz

Evde Spor Yaparken Unutmamamız Gerekenler

Yoğun çalışma temposu, trafik, ekonomik zorluklar gibi nedenlerden dolayı çoğu insan artık spor salonlarını terkedip evlerinde spor yapmanın yollarını arar oldu. Fakat herşeyde olduğu gibi sporda da mutlaka bilmemiz gereken kurallar bulunmaktadır. Aksi takdirde kaş yaparken göz çıkarmak olarak tabir edilen duruma düşebiliriz. Evde sporun doğru yapıldığı takdirde mutlaka fayda sağlayacaktır.Ama en önemlisi mutlaka bir uzmanla görüşmektir.

İLK 1 AY ALIŞMA EVRESİ

Daha önce hiç spor yapmamış bir insan ilk olarak yavaş tempo ile spora başlaması gerekmektedir.

Sporun her branşında olduğu gibi evde yaparken de ısınma evresinin atlanmaması gerekmektedir.Kısa bir yürüyüşün ardından mutlaka germe ve kas egzersizlerini boyundan başlayarak ayak bileğini çalıştıracak şekilde yapılmalı. Tüm kas grupları ısındırılmalıdır.

Isınma bölümünün 8-10 dakika olması gerekmektedir, daha sonra ilk 1 ay için 20 dakika yürüyüş ve koşu yaparak vücudun spor ritmine alıştırılması gerekmektedir.

Vücut spora alıştıktan sonra tempo artırılabilir. Zaten sporda ilk 20 dakikadan sonra yağ yakma işlemi başlar. Bunun için ilk etapta kilo vermeyi düşünmemek lazım. Bu nedenle ilk 1 ayın ardından yine 8-10 dakika ısınma hareketleri yapıldıktan sonra tempo artırılabilir. Ancak bu dönemde de spor süresi ısınma evresi hariç 45 dakikayı geçmemelidir. Ayrıca 1 gün spor yapılıyorsa 1 gün ara verilmeli ve vücut dinlendirilmelidir.

Ayrıca, spor yaparken muhakkak uygun bir koşu ayakkabısının tercih edilmesi gerekmektedir. Evdeyim zaten diyerek çıplak ayakla veya çorapla koşu bandına çıkmak ağrılara veya sakatlıklara neden olabilir.

YEMEKTEN 2 SAAT SONRA YAPILMALI

Spor, vücudun ritme uyum sağlayacağı zamanlarda yapılmalı. Sabah çok erken yapılmamalı çünkü sabah saatlerinde vücudun ısınması daha güç oluyor. Vücudun egzersize uyum sağlaması geç olduğu için kişi 30 dakikada alacağı verimi 50 dakikada ancak alabiliyor. Sabah 9 veya 10 gibi saatler uygun ancak bu da iş nedeniyle uygun değilse akşam yemekten en az 2 saat sonra spor yapılmalı.

Ayrıca, ısınmadan hızlı spor yapmanın kalp, damar ve solunum sistemi bozuklukları ile kalpte ritm bozukluklarına yol açabilir.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *