Fırında patlıcan pastırması

Fırında patlıcan pastırması

Patlıcan ve pastırmanın buluşmasındaki lezzeti tatmanız gerek. Pastırmaya karşı oldukça önyargılı davranabilirsiniz, ta ki yemeklere olan hayranlığınız artınca kadar. Pastırma işin içinde olunca tereddüt edebilirsiniz ama tadına baktıktan sonra bunun boş yere olduğunu anlayacaksınız.

Patlıcan ve pastırmanın bir araya gelişi ancak bu kadar güzel olabilir. Fırında yapılacak bir yemek olduğunda bayanların gönlünü fethetmesi daha kolay oluyor. Yapımı yormadığı için bize zaman yönünden gerçekten kazanç sağlıyor. Ama bu yemeğin yapım aşaması aslına bakarsak çokta zahmetsiz görünmüyor. Ama finali fırınla yapmak yine de kolaylık açıkçası.

641015774427

Fakat fırın aşamasına gelmeden patlıcanları ön kızartmadan geçirmek gerek. İşte burada dikkat edilmesi gereken nokta bu; patlıcanları nasıl kızartmalıyız? Patlıcan kızartma aşaması çok önemli. Eğer patlıcanın daha az yağlı olmasını istiyorsanız muhakkak patlıcanı kızartacağınız yağın çok kızgın olması gerekir. Aksi bir durumda yani yağı tam kızdırmadan patlıcanları atarsanız patlıcanlar fazla yağ çekecek ve bu da yemeği daha ağır bir hale getirecektir.

Yani kısacası patlıcanları yağa attığınız an cos diye bir ses duymanız gerek. Tepsiye dökeceğiniz sos ise yemeği gerçekten bambaşka bir hala getirecektir. Şunu da söylemeden geçmeyeceğim. Sos tarzında bir şeyler hazırlarken muhakkak sarımsak ekleyin. Yemeklere verdiği aromayı hemen fark edeceksiniz. Zaten baharatlarla bir araya geldiğinde mükemmel bir lezzet olduğunu hemen anlayacaksınız. Bence yemeklerin en büyük püf noktası baharatlar; kara biber, pul biber, kekik vs. Bunların bir araya gelişi tam bir ziyafet şöleni yaratıyor. Bu arada bunları bir araya getirirken miktarlarına dikkat edin.

Çoğu zarar azı karar misali. Son aşama ise tabi ki bu yemeğin vazgeçilmezi kaşar peyniri. Üzerine koyduğunuz kaşar peyniri ile oluşturduğu lezzete diyecek pek bir şey yok zaten. Ama şuna dikkat etmenizde fayda var üstüne koyduğunuz kaşar peynirinin kalitesi gerçekten çok önemli. Ucuz markalardan uzak durmanızı tavsiye ederim.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir