«
havuc-mucveri-resimli-yemek-tarifi(7)

Havuçlu yemekler nasıl yapılır?

İlk akla gelen belki şu oluyor hepimizin gözünde, havuç her yemeğe kullanılır mı? Evet havuç tatlı ve tuzlu her yemekte aslında harika lezzet veren bir sebzedir. Fakat ön yargılı bakış açımız bizi bu lezzetten uzaklaştırır. Gelelim havuçlu yemekler nasıl yapılır? Sorusunun cevabına havuç genelde yemeklerde, rende yapılarak kullanıldığında hem iticiliğini kaybeder hem de yoğunluğu azalmış olur. Havucu çorbalarda kullanacağımız zaman rende yöntemini tercih etmeliyiz. Sebze çorbasında havuç olmazsa olmaz bir sebzedir ve vitamin açısından büyük önem taşır. Özellikle gözlerimiz için faydası büyüktür.

havuc-mucveri-resimli-yemek-tarifi(7)

Sulu yemeklerde küp küp doğrayıp kullanılması, görünüm için harika olacaktır. Örneğin bezelye yemeğinde havuç önemli rol taşır. Hem sunum, hem de lezzet yönünden mükemmel sonuçlar elde edilir.

Tatlı türlerinde de yaygın olarak kullanılır, fakat çoğumuz bunu kabullenmekte zorlanırız. Havuç ve tatlı nasıl bağdaşır sorusu gelir akıllara. Sizlere tavsiyem bu yazıda bulunan tüyoları değerlendirmenizdir. Havuçlu kek harika bir tatlı türüdür ve renk olarak sunumu güzelleştirir. Rende şeklinde kek harcımızın içerisine kattığımız havuç , keke mükemmel tat getirecektir. Havuçlu toplar olarak bilinen ve bisküvi ile havucun birleşiminden oluşan leziz bir tatlı çeşidimiz de vardır. Havuçlu topun ana malzemesi havuçtur ve işte tam da bu tatlı türünde havucun yiyeceklerimize nasılda yakıştığını, kanıtlayabiliriz.

Havucu yemeklerimizde, tatlılarımız da, salatalarımızda sık sık kullanmalıyız. Kısaca özetlersek, tatlı çeşitlerinde genelde rende yöntemi kullanmalıyız. Çorba çeşitlerinde de rende yöntemi en ideal olandır. Sulu yemeklerimizde ise, küp doğrama yöntemini kullanarak görünüme yardımcı oluruz. Havuç sağlığımız için çok önemlidir ve bu sebzemizi mutlaka bolca tüketmeliyiz. Havucu sevmeyenler için bir önerim daha var, yemeklerinizde haşlayarak kullanabilirsiniz.

Haşladığınız havucu pişireceğiniz yemeğin içine en son katarak tadının yoğunluğunu azaltabilirsiniz. Tatlılar da ise bu yöntem değişir. Havucu rendeleyerek az miktar şekerle kavurmalıyız, tadını sevmeyenler için ideal olacaktır. Yüksek ısıda haşlanan veya kavrulan havuç, çiğ olarak verdiği tadı vermeyecektir. Sağlığınız için havucu mutlaka tüketiniz ve özellikle çocuklarınıza bolca yediriniz.

Havuç yemeklerde kullanımı zor bir sebze değildir, haşlanarak yada çiğ olarak direk yemeğimizin içine katarak lezzetlendirebiliriz. Havuç yemekte nasıl olur ?Sorusu takılmasın aklınıza her ne şekilde olursa olsun lezzet ve sağlık verecektir. Şimdi haydi mutfağa havuçlu tatlı veya yemek deneyiminize başlamaya.

Bir Cevap Yaz

Hakkında

avatar

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *