«
hamburger-koftesi

Hazır köfte nasıl pişirilir?

Köfte, Türk mutfağının vazgeçilmez yemeklerinden biridir. Yazılı kaynaklar köftenin tarihini Orta Asya’ya kadar götürmektedir. Özellikle Osmanlı döneminde Bursa, İstanbul ve Tekirdağ civarında köfte dükkânlarının önemli bir şöhreti vardı. Bunun dışında Türk toplumu olarak köfteyi yıllarca annelerimizin maharetli ellerinden büyük keyifle yedik. Yaşam şartlarının değişmesi bizi annelerimizin yemeklerinden mahrum etmektedir. Artık yaratıcı kişiler sayesinde ev yemeklerine hasret kalmayacağız; çünkü marketlerde bulabileceğimiz dondurulmuş gıdalar günlük ihtiyacımızı karşılamaktadır. Ayrıca marketlerde satılan köftelerin birden fazla çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar: İnegöl, Tekirdağ ve Akçaabat köftesi vb.

hamburger-koftesi

Evinden uzakta olan bir öğrenci ya da iş sebebiyle ailesinden uzakta yaşayanlar hazır köftelere oldukça fazla ilgi göstermektedir. Hazır köftelerin hem lezzetli hem de pratik olması insanların vazgeçilmezlerinden biri olmuştur. Hazır köfteler artık çalışan anne ve babaların da kurtarıcısı olmuştur. İşten yorgun gelen bireyler için evde yemek yapmak oldukça güç bir durumdur. Dondurulmuş hazır köfteler onların da imdadına yetişmiştir.

Peki hazır köfte nasıl pişirilir? Öncelikle marketlerde bulabileceğimiz köfteler alınır sonra teflon veya döküm tavaya çok az sıvı yağ konur, köfteler tavaya konur. Her işte olduğu gibi köfte pişirmenin de bir püf noktası vardır. Köfteleri kızartacağınız sıvı yağ iyice kızdırılmalı sonrasında köfteler kızgın yağda kızartılmalıdır. Aksi taktirde köftelerimiz çok yağlı ve lezzetsiz olacaktır. Köftelerin her iki yanını rengi değişinceye kadar kızartalım iki tarafı da pişen köftenin içinde pişmesi için ocağın altını kısıp tavamızın üstünü bir kapak ile kapatalım, yaklaşık iki üç dakika pişirdikten sonra köftelerimizi çıkartalım, tabağımıza aldığımız köfteleri dilediğiniz şekilde süsleyip servis yapabiliriz.

Köfteyi evde ızgara olarak pişirmek isteyenler ise, öncelikle fırını ızgara konumuna getirmeliyiz. Daha sonra fırınımızın alt kısmına az miktarda su koyalım bunun sebebi çıkan yağların suya düşmesini sağlamaktır. Bir sonraki adımda ızgara telinin üzerine köfteleri dizebiliriz. Maşa yardımıyla köftelerin iki tarafını rengi değişinceye kadar pişirelim. Yapacağımız işlem bundan ibaret olup her kişinin kolaylıkla yapabileceği lezzetli bir yemektir. Zor zamanlarımızın kurtarıcısı pratik ve lezzetli köfteler sofralarınızın vazgeçilmezi olacak.

Bir Cevap Yaz

Hakkında

avatar

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *