«

 Helal Gıda Belgesi Başvuruları

Helal gıda belgesi başvuru işlemleri nereye yapılır? Nasıl bir süreç izlenir? Helal üretim işlemleri temel olarak “İslami Kurallara Uygunluk” şartları gerçekleştiğinde başlamaktadır. Bunun için istenenler hep İslami kurallar denilerek yüzeysel bir ifade ile anlatılıyor olsa da bu genel helal şartlarının içeriği tam olarak anlaşılamıyor veya yanlış anlaşılıyor.

O halde helal gıda alabilmek için gereken temel şartlar nelerdir? Öncelikle hayvansal kökenli ve yurtdışından ithal edilen çok sayıda katkının domuz eti veya türevleri ile temasının kuvvetle muhtemel olduğunu belirtmemiz gerekli. Bunun için mutlaka hayvansal gıda içerikli üretim katkı maddelerinin üretici firmadan tam analizini veya varsa helal gıda belgesini  talep etmeniz gerekiyor.

Ancak bazı yabancı ülkelerde İslam ülkelerine ihraç edilecek ürünler ile kendi ülkeleri için ürettikleri ürünler aynı kazan veya imalat bandında üretildiklerinden testlerde tam olarak görünmüyor olsa da domuz yağı veya teması söz konusu olabiliyor. Bunun için mutlaka üretici firmanın yerinde denetlenerek satın alma çalışmasına girişilmesi isteniyor.

Tabi bu kadar uğraşmak istemiyorsanız kesinlikle hayvansal değil de doğal ve bitkisel kaynaklı ürünler tercih edilmeli.

Konuyu biraz daha başından almak gerekirse mutlaka helal gıda belgesi almadan önce üretimde kullanmakta olduğunuz tüm ham maddelerin tam bir listesini çıkarıp helal belgesi almak istediğiniz firmalara iletmeniz gerekiyor.

Böylece katkı ve ham maddelerin içerisinde sıkıntı olabilecek maddelerin (ki en çok kanserojen katkı maddeleri, alkol ve türevleri, parlatıcı, beyazlaştırıcı ürünler problem olmaktadır) tespiti sağlanmalıdır. Tüm bu aşamaları sağladığınızda firmanızdan temin edilecek belgeler ve gerekli hazırlık sürecinin ardından helal gıda belgesi almanız mümkündür.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *