«
kekik-nasil-kurutulur-559729c16b91b

Bugun siz yemek severlere Kekik nasıl kurutulur? isimli yemek tarifini verecegiz.Siz degerli okurlarimizi daha fazla bekletmeden direk tarife geciyorum.

  • Arzu ettiğiniz miktarda taze dağ kekiği

Kekik nasıl kurutulur? Tarifi'nin Yapılışı

Mis gibi kokan kışlık kuru kekiği elde etmenin yolu şöyle;
Yıkanmış ve suyundan arınmış kekikler dalından ayrılmadan temiz , tozsuz, rüzgarlı ve direk güneş ışığı almayan bir ortamda kurutulur. Önce kekiğinizi fazla suyundan hızlıca iyice arındırın ki ( önce 1-2 saat güneşte veya bezle kurulayarak) su yapraklarda siyahlaşma yapar. Benim dallarım kuru hava nedeniyle 4 günde kurudu.
Kuruttuğunuz dalları filiz kısmından tutarak, kekik yapraklarının zıt yönünde sıyırarak kalın dallarından ayırın. Bu arada ince dallarda kekik yaprakları ile birlikte düşecektir. Elinizle temizleyerek ayıklayın.
Arzuya göre, iri dişli olarak ya da elektrikli kahve değirmeninden çekerek istediğiniz incelikte çekin. Kavanoz içinde saklayın.
Kırmızı et , tavuk eti ,çörekler ve çorbalarınizın lezzetlendircisi: Mutfağınız mis gibi kekik koksun, afiyet olsun.Kekikli farklı lezzetler denemek isteyenler için
http://www.nefisyemektarifleri.com/baharatli-tuzlu-kitir-tarifi/
http://www.nefisyemektarifleri.com/yogurt-corbasi-koy-usulu/
http://www.nefisyemektarifleri.com/zahter/
http://www.nefisyemektarifleri.com/surkcokelek-kurutmasi-yapimi-ve-salatasi/Kekik nasıl kurutulur? 1Kekik nasıl kurutulur? 2Kekik nasıl kurutulur? 3Kekik nasıl kurutulur? 4
 

Bu Tarif nefisyemektarifleri.com dan eklenmistir

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *