«
KİLOLARA ELVEDA, BİKİNİLERE MERHABA

Yaz yaklaştıkça doğal olarak bayanları, kışın alınan kilolardan bir an önce kurtulma telaşı sardı. Fakat yanlış uygulamalar yapmanız durumunda sarkmalar, daha çok kilo alma gibi hiç hoşunuza gitmeyecek sonuçlar doğurabilir. Peki yazın rahat rahat bikinilerinizi, yazlık kıyafetlerinizi giyebilmeniz için ne yapmanız lazım? Hangi besinler tüketilmeli, hangi aktiviteler yapılmalı?

1. Diyet yaparken yapılan en büyük hatalardan biri, diyet süresince yağı hayatınızdan tamamen çıkarmanızdır. Vücuda yağ girmediği takdirde, sistem yağ yakımını durdurur ve mevcut yağları depolamaya başlar. Salatalarınıza ya da yemeklerinize az miktarda zeytin yağı katabilirsiniz.

2. Avokadomuhteşem bir yağ yakıcıdır. Avokado püresi, salatası gibi değişik tatlara kendinizi alıştırmanızda fayda var.

3. Yapılan bilimsel araştırmalara göre bazı yağlar, metabolizmayı hızlandırıyor. PUFA denilen çoklu doymamış yağ asitlerinin mutlaka düzenli olarak alınması gerekiyor. Çoklu doymamış yap asitleri tarafından zengin olan balık ve kuruyemişleri tüketmeyi ihmal etmeyin.

4. Günde 2-3 küçük tablet bitter çikolata tüketerek hem kalp sağlığınızı korursunuz, hem de tatlı krizlerinizi bastırmış olursunuz.

5. Diyet yaparken ”bugün kendime izin verdim, yarın devam ederim” düşüncesi en büyük yanlışlardan biridir. Kendinize bir hedef koyun ve belirlediğiniz süre için diyetinize sadık kalın.

6. Ne sadece diyet yaparak sağlıklı kilo verirsiniz, ne de sadece spor yaparak. Kilolarınızdan kalıcı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız düzenli beslenmenin yanında mutlaka spor yapmalısınız.

7. Ev işi yapmayı sevmiyor olabilirseniz. Fakat ev işleri tahmin ettiğinizden çok daha fazla kalori harcatıyor. Ev işlerinden kaçmayarak günlük harcadığınız kalori miktarını 2 ye katlayabilirsiniz.

8. Bol bol kahkaha atın. Yapılan araştırmalara göre gülmek yağ yakımını hızlandırıyor.

9.  Yetersiz uyku metabolizmanızı yavaşlatacaktır. En az 7 saat uyumaya özen gösterin. Aksi takdirde bu size ekstradan 300 kalori olarak geri dönecektir.

10. Her ana öğünde mutlaka proteine yer verin.

11. Su içmeyi ihmal etmemeniz lazım. Hergün mutlaka en az 2-2,5 litre su tüketmeniz gerekiyor.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *