«
kis-hazirliklari-taze-fasulye-ve-turlu-konservesi-5586a06e65295

Merhaba Tr Yemek Tarifcileri

Bugün sizlere Sebze Yemekleri başlığı altındaki Kiş Hazirliklari :taze Fasulye Ve Türlü Konservesi isimli tarifimizi vereceğiz.Fotoğrafları bile iştahımızı artırırken sözü daha fazla uzatmak istemiyorum ve siz değerli okurlarımla bu yemek tarifi baş başa bırakıyorum

Tarif

1 kg taze fasulye 1 kg domates 1-2 kabak 1-2 patlıcan zeytinyağı tuz 3-4 adet kesme şeker temiz ve tamamen kuru kavanozlar( istediğiniz büyüklükte olabilir, ben 1 litrelik kullandım) yeni kavanoz kapakları Konserveleri yapmaya başladığımda niyetim sadece fasulye konservesi yapmaktı ama kavanozlar dolduktan sonra biraz fasulye artınca birkaç patlıcan ve kabak ilavesi ile bir kavanoz da türlü konservesi yapmış oldum.Eğer arzu ederseniz miktarı arttırarak daha fazla türlü yapabilirsiniz. Öncelikle bütün sebzeleri yıkayıp ayıklayın. Bu sırada konserve yapacağınız kavanozlarınızı bulaşık makinanızın en sıcak programını ayarlayarak yıkamaya bırakın. Derince bir tencereye fasulyeleri ve domatesleri yemeklik bir şekilde hazırlayıp üzerine biraz zeytin yağı, tuz ve 3-4 adet kesme şekeri ilave edin.Arada bir karıştırarak fasulyeler az pişmiş olacak şekilde kaynamasını bekleyin. Bu arada su dolu bir tencerede de kavanoz kapaklarını 10 dakika kadar kaynatın altını kısarak kaynamaya devam etmesini sağlayın. Sebzeler iyice kaynayınca temiz, kuru ve muhtemelen hala sıcak kavanozlarınıza kaynar kaynar doldurun ve hala kaynamakta olan kapaklardan maşa ile alarak sıkıca kavanozunuzu kapatın ve ters çevirerek bir bezin üzerine dizin. Bu işlemi yaparken seri olmanızda yarar var , böylece bütün kapaklarınızın tutma ihtimali yüksek olacaktır. Bir gün sonra kavanozlarınızı çevirin ve hepsini tek tek kontrol edin. Eğer kapaklar ortasına bastırıldığında tık tık ses çıkarıyorsa veya elinizle çevirdiğinizde açılıyorsa tutmamıştır.Onları o gün içerisinde pişirip tüketebilirsiniz.Kapağında hiç bir hareket olmayanları serin ve karanlık bir yerde kışın tüketmek üzere saklayın.

Not:Tarifleri ve yaptıktan sonraki izlenimlerinizi bize yorum olarak belirtirseniz seviniriz. Her şey sizlere daha iyi hizmet sağlamak üzere :)

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *