«
kizarmis-dondurma-tarifi-5597d84670126

Bugun siz yemek severlere Kızarmış Dondurma Tarifi isimli yemek tarifini verecegiz.Siz degerli okurlarimizi daha fazla bekletmeden direk tarife geciyorum.

  • 1 kutu maraş usulü sade dondurma
  • 1 paket klasik mısır gevreği (250 gr)
  • 4 yumurta (sadece akı kullanılacak)
  • 2 kaşık toz şeker
  • 500 ml ayçiçek yağı (kızartmak için)

Tercihe bağlı;

  • Fındık
  • Ceviz
  • Tarçın

Servis için (tercihe bağlı);

  • Bal
  • Çikolata sosu

Öncelikle kızarmış dondurmayı hazırlamak kolay olmakla beraber biraz uzun sürüyor. 1 kutu maras usulu dondurmamızı 8 parcaya bölüyoruz. Her bir parçayı elimizle top haline getiriyoruz. Bu 8 parçayı birbirine değmeyecek şekilde bir kap içerisine koyarak tekrar buzluğa atıyoruz. 2 saat kadar donmasını bekliyoruz.
Dondurmalar donduktan sonra dış harcını hazırlayalım. Mısır gevreği ve şekeri robotta çekerek inceltiyoruz ama un gibi ince yapmıyoruz. (ben burada ceviz fındık ve 1 çay kasıgı kadar da tarçın ekliyorum tercihe kalmış güzel oluyor. )
Daha sonra yumurtalarımızın akını güzelce çırparak köpürtüyoruz.
Buzluktan çıkardığımız dondurmaları önce yumurta akına buluyoruz. Ardından mısır gevrekli harca batırıp her tarafını kaplıyoruz. Ve tekrar buzluğa atarak donmasını sağlıyoruz. 2 saat donduktan sonra yumurta akı ve mısır gevregıne bulama işleminin ikinci katını tamamlıyoruz. Ve tekrar buzluğa atıyoruz. Bir gece beklerse daha güzel oluyor.
Son aşama kızartma aşaması. Derin dar bir tencereye yağımızı ekliyoruz. Mısır gevreğine bulanmış dondurma topumuzun içinde rahat bir şekilde dönerek bol yağda kızarması gerekli. Burada dikkat edilecek olan nokta yağın iyice kızmış olması gerekli. Ve her bir dondurma topu mümkünse tek tek kızartılmalı. Dondurma topumuzu yağın içine atıyoruz ve yavas harektlerle cevirerek en fazla 1 dakika kızartarak yağın içinden alıyoruz. Renginin bal rengine dönmesi gerekiyor. Servis yaparken üzerine ince şeritler halinde bal ve çikolata sosu gezdirebilirsiniz.
Yapımı biraz meşakkatli gözükse de yiyenlerin yüzündeki ifade bu kadar emeğe gerçekten değiyor. Kullandığınız yağı süzerek sonra tekrardan bu tarifi yaparken kullanabilirsiniz. Eğer ki mısır gevreği harcınız artarsa onu da kapalı bir kapta saklayarak daha sonra tekrar kızarmış dondurma yaparken kullanabilirsiniz. Artan mısır gevrekli harcı sütle yemenizi önermiyorum çünkü içerisine yumurta akı bulaşmış oluyor. Afiyet olsun:)

Bu Tarif nefisyemektarifleri.com dan eklenmistir

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *