«
klasik-gullac-5597f88d91212

Bugun siz yemek severlere Klasik Güllaç isimli yemek tarifini verecegiz.Siz degerli okurlarimizi daha fazla bekletmeden direk tarife geciyorum.

  • 6 yaprak güllaç
  • 1, 5 lt süt
  • 700 gr tozşeker
  • 1 pk vanilya
  • 1 çorba kaşığı gülsuyu (dilerseniz)
  • Üzerine ceviz

Dünyanın yapması en kolay tatlısı ne diye sorsalar birinciliği güllaca veririm. Ama bilmeyen ve ılk defa yapacaklar da olabilir. Onlar için birkaç püf noktasıyla vermek istiyorum.
Saffet Abdullah marka güllaç kullanıyorum. Paketten 12 yaprak cikıyor. Ben 6 yaprağıyla bu klasık güllacı yaptım. Diğer 6 yaprak ile kayısılı güllaç yaptım.
Klasik güllaç için önce süt şeker ilavesiyle kaynatlır. Altı kapatılıdıktan sonra vanilya ve gülsuyu ilave edilir. Süt soğumaya bırakılır. Sıcaklığı parmağınızın sıcaklığı hissetmeyeceği kıvama gelince güllaç yaprakları ıkıye kırılır. Süt bitinceye kadar derin bir tepside veya servis kabında bir kat güllaç, bir kat süt olmak üzere tatlı hazırlanır. Hemen hemen her kata 2 büyük kepçe süt koyulur. Eğer süt artarsa kalan da en üste dökülüp tatlı soğumaya bırakılır. İlk anda size çok sulu gözükebilir ama hepsini çekecektir. En az 6 saat beklemenizi öneririm. Sabah yaparsanız iftara hazır olacaktır.
Kare dilimlenip bol cevizle servis edilir.
 
Klasik Güllaç
Klasik Güllaç
Klasik Güllaç
Klasik Güllaç
Klasik Güllaç
Klasik Güllaç

Bu Tarif nefisyemektarifleri.com dan eklenmistir

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *