Konya Mutfağı Konya Yemek Tarifleri

Anasayfa » İl İl Yemek Tarifleri » Konya Yemek Tarifleri » Konya Mutfağı Konya Yemek Tarifleri
Konya Mutfağı Konya Yemek Tarifleri

Oylama

12345

Eklenme Tarihi : 17.07.2015  |   Okunma : 6  |   Yorum : 0

Konya Mutfağı ve Konya Yemek Tarifi

İl il yemek tarifi araştırmaya devam ediyoruz.

Bugün sizlere tanıtacağımız İç Anadolu da bulunan Konya ilimiz .Konyanın kendine özgü yemek tarifleri ile başlamak istiyorum.

Kendimde Konyada yaşadığım için artık Konya ile ilgili bir yazı yazmayı kendime borç bildim. Tüm Türkiyede bilinen Konya Mutfağı hamur işi alanında her geçen gün kendini ispat etmeye devam ediyor. Bu güzel şehir Konya'nın yemek tariflerini 1 yazıya sığdırmamız imkansız olduğu için şimdilik bir başlangıç niteliğinde size hem Konya yı hemde Konya Mutfağını tanıtacağım.

Biraz Konyadan ve Konyanın Yemek Tariflerinden bahsetmek istiyorum. Türkiyenin en büyük yüz ölçümüne sahip olduğu için tarımın çok fazla olduğu bir şehir Konya. Tarım ve hayvancılık fazla olduğundan dolayı yemeklerde bu doğrultuda gelişmiş. Konya mutfağı daha çok yağlı yemeklerden oluşan yani ağır bir mutfaktır. Hamur işi de oldukça fazla görülür. Dilerseniz sizleri daha fazla tutmadan hemen Konya Yemeklerinin en çok bilenleri ile sizlere baş başa bırakayım. Umarız Konya Mutfağını Seversiniz

 

Etliekmek:

Konyalıların olmazsa olmazı etliekmek. Çok lezezetli ve güzel görünen bir yemek bence. Uzun pidelerin arasına et konularak yapılıyor ve maydanoz domates gibi şeyler ile dışa olan görüntüsü fevkalede bir hale getiriyor. Her ne kadar Konyaya özgü desek de tokatlı bi arkadaşım bizde de ne zamandır bu var ama ismi farklı demesine bir şok geçirmiştim ama biz yinede Etliekmeği Konya ile özleştiriyoruz 🙂 . Etliekmek tanıtımımı Konyalıların meşhur etliekmek sözüyle bitirmek istiyorum Etliekmek Kafalılar 🙂

Höşmerim:

Konyaya özgü olarak bilinen ve benimde çok sevdiğim höşmerim

Yağ ve kaymak ile yapılan bu tatlı sizlere mükemmel bir lezzet sunuyor.Üzerine bal ve antep fıstığı ile de süsleyerek sizlere hem görsel bir şölen sunuyor hemde tadı ile sizleri kendisine hayran bıraktırıyor.

Mevlana Böreği:

Ne Olursan Ol Yine Gel demiş Hz Mevlana. Türbesinin de Konyada olması ve artık Mevlana nın Konya ile bağdaşması sonrasında o bize ilmini adını ve ilhamlarını bıraktı bizde onun adını yaşatalım tarzında bir düşünce sonrası İsmi ortaya çıkmış olabilir.

Aslında etliekmek ile hemen hemen aynıdır. Kıyma ile peynirin birleşiminden doğan enfes bir lezzet. Her Konyaya gelen bu lezzeti tatmalı.

Arabaşı Çorbası:

Arapaşı olarak da bilinen kış aylarının vazgeçilmez çorbasıdır. Çorbanın içinde tavuk ve tavuk suyu konularak yapılan bu çorba

kış geceleri içimizi ısıtmaya devam ediyor

 

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

FACEBOOK YORUMLAR

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

TARİF KATEGORİLERİ

Tarif Kategorilerimiz

Günün Tarifi

Günün Tarifi
TEPSİ KEBABI

TEPSİ KEBABI Ekleyen : admin