«
kunefe-yurt-disinda-yapilabilir-55989f3c5d66d

Bugun siz yemek severlere Künefe (Yurt Dışında Yapılabilir) isimli yemek tarifini verecegiz.Siz degerli okurlarimizi daha fazla bekletmeden direk tarife geciyorum.

  • 100-150 gr tel kadayıf (ben yunan markası kullandım-kataifi)
  • 2-3 yemek kasığı tuzsuz tereyağı
  • 1 tatlı kaşığı pekmez (dut, üzüm fark etmez; yurt dışında çay kasığı olarak geçer)
  • 100 gr bocconcini peyniri (Türkiye ’de gerçek künefe peyniri kullanın bulabilirseniz, yada taze mozarella)
  • 2 künefe tepsisi (Benim kullandığımın pişirme yeri 12 cm, toplam genişliği 17 cm. Bunu yurt dışında hatta yurt içinde bulmak zor olabilir. Bu yüzden ufak 10-12 cm lik yumurta tavası kullanabilirsiniz)

Şerbet için;

  • 1 su bardağı şeker
  • 1 su bardağı su
  • Yarım limona yakın limon suyu

Şekerle suyu karıştırın, kaynamaya başlarken limonu sıkıp 10-15 dk kaynatın. Sonra altını kapayıp soğumaya bırakın. Oda sıcaklığı veya biraz daha ılık hali yeter bize.
Tereyağını eritin, sonra ister serin bir yerde, ister buzdolabında tekrar hafifçe katılaşmasını bekleyin. Yani sıvı değil fakat hafif katı halini ısıtıyoruz. Bu tereyağını ufak bir kaseye alın fakat katı yağın altında eğer beyaz, süt gibi sıvı oluşmuşsa bunu ayırın, dökün mümkün olduğu kadar.
Tereyağına pekmezi karıştırın. Soğuyan şerbetten bir iki kaşık ekleyin yağa. Karıştırın iyice. Bu karışımı künefe tepsilerinin dibine ve yan yüzlerine iyice yayın.
Kadayıfları yaklaşık bir parmak kalınlığında ince ince doğrayın. Uzun şeritler kalmasın.
Kadayıfın yarısını Künefe tepsilerinin bir tanesinin dibine kenarlarından başlayarak ince bir tabaka halinde eşitçe yayın ve iyice bastırıp sıkılaştırın. Daha sonra ince ince doğradığınız peynirleri bir katman halinde serin. Kenarlarda hafifçe boşluk kalsın, künefe tepsilerine değmesin.
Sonra kalan kadayıfı bir katman halinde yayın Ve yine iyice bastırarak sıkılaştırın.
Ufak ocağın altını en kısık ateşte açın. Yurtdışında yaşayanlar ve elektrikli ocak kullananlar 3 numaralı dereceyi kullanabilirler (1-9 a kadar derecesi olanlar)
Tepsiyi çevire çevire yaklaşık 8-9 dakika kızartın. Yumurta tavası kullananlar biraz daha uzun sürebilir. Hafifçe kaldırarak altını kontrol edin)
Diğer yağlı tepsiyi pişen kadayıfın üzerine kapayıp alt üst edin. Yani kızaran kadayıfın pişmemiş tarafı ikinci tepsinin içine oturacak.
Aynı şekilde bu tarafını da 8 dakika kadar kızartın. Ocağın altını kapatır kapatmaz ılınmış şerbeti bir kaşık yardımıyla yavaş yavaş dökün. 1 dk kadar dinlendirip bir çatal yardımıyla bir tabağa kaydırın. Keyfinize göre süsleyip ister sade olarak ister dondurmayla ister kaymakla servis yapın.
Afiyet olsun
Bu benim ilk paylaşımım o yüzden anlatım bozuklukları varsa kusuruma bakmayın.
Kullandığınız tepsinin veya tavanın boyutu farklı olursa kullanacağınız kadayıfın miktarı ve peynirin miktarı değişebilir bunu kendi göz kararınız belirleyecek.
Künefe (yurt Disinda Yapılabilir)
Künefe (yurt Disinda Yapılabilir)
Künefe (yurt Disinda Yapılabilir)
Künefe (yurt Disinda Yapılabilir)
Künefe (yurt Disinda Yapılabilir)
Künefe (yurt Disinda Yapılabilir)
Künefe (yurt Disinda Yapılabilir)
Künefe (yurt Disinda Yapılabilir)
Künefe (yurt Disinda Yapılabilir)

Bu Tarif nefisyemektarifleri.com dan eklenmistir

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *