Masaj ve Masaj Çeşitleri

Masaj Nedir ?

Masaj, insan vücudundaki sinirlerin  ve kasların arasındaki kan dolaşımı işlevini dengelemenk için belirli bir sistem ve bilimsel ilkeye dayanarak vücut dokularına el ya da özel araçlarla uygulanan dinlendirici ve rahatlatıcı bir tedavi şeklidir. Masajın belirli bir tarihi olmamasına rağmen binlerce yıldır hastalıklara şifa  olması için çeşitli masaj teknikleri kullanılmaktadır. Çin, Hint ve Mısır kaynaklarında  masaj ve masaj tekniklerinin  hastalıklara iyi geldiği çeşitli sakatlanmaları düzelttiği belirtmektedir. Masaj ilk olarak M.Ö. 2700 tarihli bir Çin kitabında geçmektedir. Bu kitapta “Sabahın ilk saatlerinde, uykudan sonra kan dinlenmiş ve sinirler gevşemiş, elin ayasıyla yapılacak darbeler soğuk algınlığını önler” denmektedir. Yunan ve Roma tıp tarihinde de masajın büyük yeri ve önemi bulunmakta hatta eski yunan ve roma kitaplarında bahsedildiğine göre geçmişin en büyük tedavi yöntemleri arasında el ve taşlarla yapılan iyileştirme yöntemleri kullanılmaktadır. “Hekimler yalnız hastalıkların değil aynı zamanda sağlığı sürdürmenin nedenlerini de göz önüne almalıdır.” diyen İbni Sina yüzyıllar öncesinden koruyucu sağlık hizmetlerinin önemine dikkat çekmiştir. Sağlığın korunması için egzersiz yapmanın ve beraberinde vücudu masaj ile ovmanın yararlarına değinmiştir.

 

Masaj Çeşitleri

Klasik Masaj
Klasik Masaj Anatomik ve fizyolojik esaslara dayalı olarak, Vena ve Lenfa sistemi istikametinde çeşitli manipulasyonlar uygulayarak genel bir gevşeme sağlamak, kan dolaşımını  hızlandırmak, kaslarda oluşan  gerilmeleri azaltmak amacıyla uygulanan bir masaj türüdür.

 Derin Doku Masajı
Kronik ağrılar, hareket kabiliyetinde kısıtlanmalar, postural problemler, kronik kas gerginlikleri, fibromiyalji gibi durumlarda, derinde yer alan kas, faysa ve konnektif dokulara düşük tempo ile derin baskılar uygulayarak yapılan masajdır.

Manuel Lenfa Drenajı
Ünlü Cerrah  Vodder tarafından geliştirilen manuel lenfa drenajı isimli masaj türü dokulardaki ödemden dolayı oluşan  birikimleri önlemek ve meydana gelmiş ödemin drenajını sağlamak amacıyla lenf yollarını uyardıktan sonra lenf sıvısının bu yollara iletilmesini sağlamak amacıyla yapılan bir masaj türüdür.

Shiatsu Masajı
Akupunktur yöntemleri ile geliştirilmiş olan Shiatsu masajı, dinlenme amacı yada iyileştirici etkilerinden faydalanmak için Akupressür noktalarını çeşitli baskı teknikleri ile uyararak yapılan bir masajdır.

Thai Masajı
Taylandlı bilgeler tarafından bulunduğu bilnen Tayland’ın geleneksel medikal masajıdır. Kaslarda ve eklemlerde meydana gelen gerginlikleri azaltarak fleksibiliteyi artıran akupressür teknikleri ve germe hareketlerinin birlikte uygulandığı Masajdır.

Refleksoloji
Akupunktur teknikleri ile geliştirilen bu masaj türü eller ve ayaklar üzerinde yer alan refleks noktalarına uyarı yaparak ortaya çıkan elektrokimyasal mesajları nöronların yardımıyla ilgili organı uyarmak amacıyla yapılan bir terapi yöntemidir. Uygulamada en çok sinir ucu bulunması sebebiyle en sıklıkla ayaklar tercih edilir. Kan dolaşımına ve bütün organlara etki eder.

Akupresür
Çin Akupunktur yöntemlerine dayanarak yapılanbu masaj türü akupuktur noktalarına iğne batırılarak değil de parmak ve parmak eklemleri ile baskı yapılarak uygulanan bir masajdır.

Aromaterapi Masajı
Koklama ve deriden emdirme yoluyla deri altına alınan esansiyel yağların terapötik etkilerinden faydalanarak çeşitli manipulasyonlarla uygulanan masaj türüdür. Hoş kokular eşliğinde yapılması bu masaja ayrı bir rahatlama etkisi vermektedir.

Sıcak Taş Masajı
Eklem ağrılarında, adale ağrılarında ve kireçlenmelerde tedavi için uygulanan , sinir sistemi rahatsızlıklarında, hareket azlığından kaynaklanan sırt ve omuz ağrılarının giderilmesinde, yumuşak doku romatizmalarında, stres kaynaklı sorunlar, stres, gerginliklerde sıcak taşların termal etkisi ile manipulasyonların etkilerinin birleştirilmesi ile uygulanan bir masaj türüdür.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir