Metabolizma Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey

Canlılarda meydana gelen kimyasal olayların tamamı metabolizma olarak tanımlanır. Kısaca organizmadaki yapım ve yıkım olaylarının bütününe verilen addır.

Bazal Metabolik Hız Nedir?

Yaşamsal faaliyetlerimizi devam ettirebilmek için belirli bir enerjiye ihtiyaç duyarız. Bu enerjinin bir kısmı gün içinde gerçekleştirdiğimiz aktivitelerde, yarısından daha fazlası ise vücudumuzdaki organ ve sistemler tarafından kullanılır. Bazal metabolik hız;  alınan besinlerin sindirildikten sonra (yemekten 12 saat sora) tam dinlenme anında harcanan enerjidir. Vücudun yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gerekli olan bu minimum enerji, insanda bazal metabolizmayı oluşturur ve  aldığımız günlük enerjinin bazal metabolizmanın altında olması, sağlığımız için tehdit oluşturur.

Biz uyurken bile organlarımız hala çalışarak enerji harcamaktadırlar. En fazla enerjiye ihtiyaç duyan organ, kalp ya da beyin olarak bilinse de, ilk sırada karaciğer vardır.

Metabolizma hızını etkileyen faktörler

Yaş, cinsiyet, gebelik durumu, vücut cüssesi, endokrin hormonlar, hastalık, yanık, fiziksel aktivitegibi faktörler metabolik hızı etkiler. Bu yüzden her insanın metabolik hızı farklıdır. Kadınların bazal metabolizması erkeklerden daha düşüktür. Gebelik durumunda metabolik hız artar. Hipertroidizm durumunda bazal metabolizma hızı artar, hipotroidizmde ise azalır;  böylece kolay kilo alma ve zorkilo verme durumu oluşur. Uzun süreli açlık durumlarında; vücut kendini daha az enerjiye adapte edeceğinden dolayı metabolik hız düşer. Bu bireyler fazla yemeye başladıklarında hızla kilo alırlar.

Metabolizmanızı  hızlandırın

Kilo problemi olan bireylerde, metabolizmanın hızlı çalışması başarıya ulaşmanın en büyükanahtarlarındandır. Bu yüzden vücudu sürekli olarak aktif tutarak tembellikten kurtulmak gerekir. Metabolizmanızı hızlandırmak için;

*Egzersiz yapın, fiziksel aktivite kas kütlenizi artıracak, bu da bazal metabolizmanızı hızlandıracaktır.

*Su için, insan %60 ‘ı sudan oluşan bir organizmadır. Sağlıklı yaşam ve kilo vermek adına olmazsa olmazlardan biri, günde 2,5 litre su içmektir. Suyu bir çırpıda içmek yerine gün boyubelirli zaman dilimlerinde azar azar içebilirsiniz.

*Proteine dikkat, yeterli derecede protein almalısınız. Proteinlerin termik etkisi yüksek olduğundan, metabolizmayı hızlandırır. Her öğünde protein almaya çalışın.

*Kahvaltı altın öğündür, gece boyu süren açlık neticesinde bazal metabolizmanız yavaşlar. Sabah erken saatte yapacağınız kahvaltı metabolizmanızı hızlandıracaktır.

*Akşam yemeğinin saatine dikkat edin, metabolizma hızı  sedanter yaşayan bireylerde akşam saatlerine doğru yavaşlar. Bu yüzden çok geç saatte yenen akşam yemeği  ve kalorisi yüksek besinlerin tüketimi  kilo alımına zemin hazırlar.

*Ara öğünleri atlamayın, metabolizmanızı hızlandıracağı gibi bir sonraki öğünde daha kontrollü yemenizi sağlayacaktır. Porsiyonlara dikkat edin ve sık yemek yiyin.

*Düşük kalorili diyetlerden uzak durun, bazal metabolizma hızınızı düşürür ve diyeti bıraktığınız anda hızlı bir şekilde kilo alırsınız. Ayrıca vücudunuzdan kas kaybedersiniz.

*Hiçbir besin mucize değildir, zayıflatmaz, fakat acı biber, zencefil, yeşil çay, tarçın, elma sirkesi, keten tohumu, biberiye metabolizmanızı hızlandırırarak kilo vermenizi kolaylaştırır.

Milliyet

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir