«
meyve-jolesi-agar-agarli-5598badc21bab

Bugun siz yemek severlere Meyve Jölesi (Agar Agarlı) isimli yemek tarifini verecegiz.Siz degerli okurlarimizi daha fazla bekletmeden direk tarife geciyorum.

  • 10 gram agar agar (1, 5 dolu çorba kaşığı)
  • 1 litre meyve suyu (bende paketten şekersiz elma suyu)
  • Yaklaşık 1 su bardağı (250ml) doğranmış meyve karışımı (bende armut, nektarin ve yaban mersini)

Agar (Agar agar) kırmızı su yosunlarından elde edilen bir tür jelatindir. Çorba, dondurma ve jöleli yiyeceklerde kıvam artırıcı olarak kullanılır. İnternetten ilginize biraz bilgi.
Gıda sektöründe jelatinin kullanıldığı her üründe kullanılabilen agar agar, bitkisel ve daha sağlıklı bir alternatiftir.  Gıda üretiminde agar kullanımının sağlıklı olması bazı ülkelerin 300 yıldan fazla kullanım tecrübesiyle garantilenmiştir. Dünya Sağlık Örgütü agarın gıda sektöründe kullanılmasına izin vermiştir. Türkiye, İngiltere, Almanya, Rusya, Fransa ve Polonya yasalarınca kabul edilmiş ve onaylanmıştır.
Jelleşme sıcaklığı: 34 Derece-39 Derece
Erime sıcaklığı: 80 Derece-90 Derece
Kendi ağırlığı 20 katı kadar suyu çekebilir
İlk önce meyveleri hazırlayın. Yıkayın ve lazımsa ufalayın. 500 ml meyve suyunun içine agarı atıp ocağa alın. Karıştırarak kaynamaya getirin ve 5 dakika kadar kaynatın. Karışım biraz koyulaşır, köpüleşir ve önce bulanık haline gelir, ama kaynadıkça yine duru olur. Ateşten alınca kalan yarım litre meyve suyunu ekleyip iyice karıştırın. 5 dakika tencerede biraz soğusun, ama asla buzdolabına koymayın ki çok çok çabuk donar :) İstediğiniz kalıba ya da servis kâselerine döküp üstüne hazırladığınız meyveleri serperek hafifçe batırın.
Agarlı jöle şeklini çok iyi tuttuğu için, maffin silikon kalıplarında yapabilirsiniz. Donduktan sonra kolay çıkarırsınız. Zaten buzdolabında 15-20 dakikada donar, yani çok hızlı yapılan bir tatlı ;) Ya da isterseniz benim gibi dikdörtgen cam kâsesine döküp donduktan sonra servis etmek için kare kare dilimleyebilirsiniz.
Gördüğünüz kadar tarifimde şeker yok ve meyve suyunuz şekersiz ise, 100% diyet, bitkisel, faydalı ve hafif bir tatlı yapabilirsiniz. Hem de çok lezzetli, tam yaz sezonu için :)
Afiyet olsun!
Meyve Jölesi (agar Agarlı)
Meyve Jölesi (agar Agarlı)
Meyve Jölesi (agar Agarlı)
Meyve Jölesi (agar Agarlı)

Bu Tarif nefisyemektarifleri.com dan eklenmistir

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *