Mumbar Karın Dolması

Mumbar Karın Dolması

Oylama

12345

Eklenme Tarihi : 16.01.2016  |   Okunma : 6  |   Yorum : 0

Merhaba Tryemek Tarif Severleri Bugün siz değerli takipcilerimize Mumbar Karın Dolması tarifi vereceğiz Simdiden bu yemek tarifimizi deneyen herkese afiyet olsun

Mumbar Karın Dolması Tarifi'nin Malzemeleri

  • 2 su bardağı pirinç
  • 3 adet (orta boy) soğan
  • 250 gr orta yağlı kıyma
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  • Tuz ve karabiber

Mumbar Karın Dolması Tarifi'nin Yapılışı

Mumbarın temizlenmesi için,  mumbarın benzeri ucu musluğa tutularak, önce önce kaba pisliğinden arındırılır. Bire Bir kebap şişi (yahut alışılagelen belik şişi kabil) yardımı ile mumbar “aksi-yüz” edilir. Mumbar, akçakesme tahtasının üstüne konur, bıçağın tersi ile üst kazınarak güzel temizlenir. Bu muamelat sırasında sık sık suya tutulur ve kazınan uzun saptırmalar yıkanır. Mumbarlar, bir kaba konur ve sodyum klorür ile 2-3 dk ovulur. Son olarak mumbarlar, itici su ile iyicene durulanır bu muamele 2-3 yol yeniden edilir.
Çöz harcı için, soğanlar minik minik doğranır. Pirinçler yıkanır ve kıyma, salçalar, tuz, karabiber eklenerek yoğrulur. (Malzemelerin yalnız karışması yeterlidir, köfte harcı üzere özleşmesine gerek yok)
2 sayı soğan ve kalık limon kabaca doğranır. Mumbarlar ile alay malay ayrımsız kaba konur ve 2-3 dk boyunca fena hâlde ovulur. Antipatik su ile durulanır. Son kendisine aynı tutar sodyum klorür ile 1-2 dk Ovulur ve durulanır. Gine tıpkısı kabarık yardımı ile yağlı tarafı içe gelecek şekilde, “pahal-yüz” edilir. Bu iş, musluğun altında yapılırsa elan dümdüz peki. Menfi-beniz edildikten bilahare ayrımsız birçok posta durulanır ve bire bir kevgirde suyu süzülene büyüklüğünde bekletilir. Mumbarın bire bir ucu hafifçe can kıvrılır, yavan oyacağının bağırsak kısmına harç konur ve mumbarın içi çokça eli sıkı olamaz ve arada boşluklar bırakacak şekilde doldurulur. (Haddinden Fazla eli sıkı doldurulursa pişerken patlar) Haşiv işlemi bitince, iki ucu birleştirilerek iple bağlanır. Mumbarlar ayrımsız tencereye konur ve üzerini 3 cm geçecek kadar su eklenir. Ayrımsız tümsekli yada dirgen yardımı ile konusunda delikler açılır. Kaynadıktan sonraları, altı kısılarak, pahal ateşte pirinçler yumuşayıncaya büyüklüğünde pişirilir. Esenlik olsun.
Mumbar Karın Dolması 1

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

FACEBOOK YORUMLAR

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız