«

Burun Estetiğinde kübizm: Poligon Rinoplasti

Bu hafta, sizlerle “Aesthetic Surgery Journal” bile çıkan makalemiz ile ilgilendiren haberi paylaşacağım. Türkiye ’nin burun estetiği ameliyatında, henüz fazla saraka sahibi olması yolundaki, ilmî adımlardan birisi olacak.

Satıh Estetikleri ve Cerrahi Teknikler, (Surface Aesthetics And Surgical techniques) makalesi ASJ dergisinin Mart sayısında “special topic” olarak basıldı. Bu makale, musahabe ile burun estetiğini bir araya getiren bir alfabe olma özelliği taşıyor. Kibir yüzey estetikleri, poligonlarla, yani kübik formlarla inceleniyor.

Poligon rinoplasti nedir?

Atış Yeri rinoplasti, burun estetiği ameliyatının, fotoğraf bilgisi ile yapılmasıdır. Atış Yeri, apansız çok kenarı olan şekillerin umumi adıdır. Üçlü, dikdörtgen, yamuk, beşgen üzere.

Hastalık, kübik formlarla çözümleme yapıyoruz?

Örgensel cisimleri, kübik formlarla çizdikten bilahare kenarları yumuşattığınız de, resim ortaya menfaat. Kibir kıkırdakları, henüz köşeli yapılardır ve burun derisi, kıkırdakların kenarlarını, yumuşatır. Büyüklenme derisi, ressamın, kübik formları yumuşatması gibi kalın gösterir. Burun anatomisini bilen benzeri ressam, burnu kübik formlarla çizdiği ahit, gerçekte kıkırdak anatomisini çizmiş olur. Bedii yapılmamış aklı başında ayrımsız burnun kıkırdak anatomisini, 4-5 dakikada resmetmek sonunda olabilir tamam. Sadık beceri burun estetiğinin sırlarından birisi, burun yüzeyini okuyabilmektir.

Çakır poligonları hangi işe avantaj?

Şarap poligonları, iyice ve çağ düz burunlar incelenerek ortaya çıkartıldığı için, bu sistemle elde edilen sonuçlar saf olur. Cerrahın ameliyatta kıkırdakların birbiriyle ilişkisini ortaya çıkarttığı, desen kütlesini görmesini sağlar. Evlek burun (pinch nose) gibi format bozuklukları oluşması neredeyse imkansızdır. Kübik formlar, burun estetiği eden tıpkı cerraha, kıkırdaklara forma verme sırasında ayrımsız şablon görevi yapacak. Vakit Kaybetmeden kıkırdakların şekline değil, kakırdak ve  burun derisinin ilişkisinden oluşan kesitleri görmeyi kolaylaştıracak.

Tümce poligonları görebilir mi?

Desen eğitimi alanlar elhak görüyor. Fakat sizin dahi, görmenizi sağlayabilirim. Organik modellerde, satıh anatomisi çok ince ve komplekstir. Işık kaynağı sabitken, objenin etrafında dolaşarak, yansıyan ışık ve gölgeleri beyninize kaydettiğinizde, kübik formları görmeye başlarsınız. Işık kaynağının yerini değiştirip etrafında dolaşarak daha aşkın tafsilat görürsünüz. Burnunu haddinden fazla beğendiğiniz tıpkı arkadaşınızın karşısına geçip, gözlerinizi kısarak bakın, burun üzerinde ışıltılı ışıkları görmeye çalışın, ışığın şeklini belirleyin, ışığın zahir tıpkısı yolda ilerlediğini, kalınlaşıp inceldiğini ayırt edin, başınızı hafifçe debi ettirip ışıkların değişimini izleyin. Işığın çizdiği şekillerden üçgenler ve dörtgenler oluşturun ve çıktı… poligonları görmeye başladınız.

Op.Dr. Barış Çakır
Bedii Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
bariscakir.com

Dr. Barış Çakırdoğan Facebook 
Dr. Barış Çakırdoğan Twitter

Ilgili Konuları ;
– Koku Alma Organı estetiğinde doğal vizyon için Atış Yeri Rinoplasti
– Burun estetiğinde içten bantlama tekniği
– Büyüklenme nefes problemleri
– Burun estetiğinde sadık beceri mi ? bariz beceri mi ?
– Gülerken diş etlerinizin çok görünmesi (Gummy Smile)

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *