«
images
Ramazanda Nasıl Beslenmelisiniz!
Pide çok fazla tüketmeyin! Pide hızla kilo almanızı sağlayan ağır bir yiyecek aslında. Pideyi çorba, makarna gibi yiyeceklerle tükettiğinizde karbonhidrat alımını artırıyorsunuz. Bu nedenle sofrada pide varsa, makarna, pilav, çorba gibi yiyecekleri tüketmeyin!
Şerbetli ağır tatlılardan uzak durun onun yerine meyveyi ya da sütlü tatlıları özellikle tercih edin. Güllaç, dondurma gibi.
Sahura mutlaka kalkın! Sahursuz oruç tutabileceğinizi düşünmeyin. Sahur oruç tutmanızı kolaylaştıracak bir etken. O nedenle mutlaka sahura kalkın. Sahur sizin ramazandaki kahvaltınız gibidir. Sahursuz oruç kahvaltısız gün gibidir. Yoğurt ve süt sizi özellikle tok tutacak yiyeceklerdir.
Uzun süre sizi tok tutacak yiyecekler bakliyatlardır. Bunları bol bol tüketin. Kuru baklagiller, bulgur, yoğurt, süt sizi tok tutacaktır.
Yeşil çay da tüketin. Bu çayın tok tutma özelliği var. Ayrıca içine tarçın da koyarak, hem çayın tadını daha da zenginleştirebilirsiniz, hem de şeker dengeniz sağlayacaktır bu yolla.
Tuzlu yiyeceklerden özellikle kaçının.! Turşu, tuzlu krakerler sizi susuz bırakacaktır.
Bol miktarda su tüketin. Hatta su tüketmek için susamayı beklemeyin. Özellikle iftarla sahur arası bol bol su için.
Yağ oranı yüksek yiyeceklerden özellikle kaçın. Bu yiyeceklerin sizi daha çok tok tutacağınızı sanmayın. Zira bunlar sadece yağ oranınızı artıracak, kesinlikle tokluk hissi vermiyor.
Hurma tüketin! Hurma birçok özel  madde içeriyor.Fakat üç adeti geçmesin hurma tüketiminiz.
Salataya bol bol yer verin. Özellikle renkli salataları sofranızdan eksik etmeyin! Pilav ve makarna tüketimi yerine salatayı tercih edin.
Süt ve ayrana yer verin mutlaka! Çok fazla çay ve kahve tüketmeyin! Bunlar suyun yerini tutmuyor unutmayın.Kompostaları şekersiz yapın! Düzenli yürüyüş yapın. Kabızlık çekmemek için; iftarda bol bol salata ve meyve tüketin! Ayrıca lif oranı yüksek yiyeceleri yemeye dikkat edin. Porsiyonalarınızda her çeşit yiyeceğin bulunmasına dikkat edin! Tek tip yiyecek tüketmeyin!

Bir Cevap Yaz

Hakkında

avatar

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. Oktay

    Ramazan ayına özel güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş.

  2. Anıl Zengin

    teşekkürler bilgilendirme için faydalı bi yazı olmuş gerçekten.

  3. Caner

    Herkesin işine yarayacak bilgiler bunlar aslında uymak lazım.