Tavuklu Banduma (Kastamonu Mutfağı)

Merhaba Tryemek Tarif Severleri Bugün siz değerli takipcilerimize Tavuklu Banduma (Kastamonu Mutfağı) tarifi vereceğiz Simdiden bu yemek tarifimizi deneyen herkese afiyet olsun

Tavuklu Banduma (Kastamonu Mutfağı) Tarifi'nin Malzemeleri

  • 2 tavuk göğsü
  • 2 su bardak tavuk suyu
  • Banduma özel yufkası
  • 100 gr tereyağı
  • Karabiber
  • 1 bardak dövülmüş ceviz

Tavuklu Banduma (Kastamonu Mutfağı) Tarifi'nin Yapılışı

Ilk olarak tavuk etlerini tencereye alıyoruz. Üzerini su koyup haşlıyoruz.
Piştikten bilahare suyunu süzerek kenara alıp, tavuk etlerini aşağılık parçalar halinde elimizle didiyoruz.
Banduma yufkasını, özel benzeri yufkadır. Bulunmayan, iste alışılagelen yufkayı 3 inç kalınlığında şeritler halinde keserek hazırlıyoruz.
Ayrı tıpkı tencerede tereyağını eritiyoruz. Açık ve yuvarlar bir polat tepside alıyoruz. Ayrı bir tencereye aldığımız tavuk suların kaynatıyoruz. Kaynayan tavuk suyuna içerisine yufkalarımız batıyoruz.
Bir Lahzada tepsiye yatıyoruz. Bunu iki ilk kânun üç allahsız yapıyoruz. Daha sonrada sert şekilde yufkalarımız halka şekilinde diziyoruz. Tabi tavuk suyuna batırarak bitmeme ediyoruz. Aralarına katlarına dövülmüş cevizlerimiz atıyoruz.
Ego çokça okkalı olmamasını istediğim için yufkalara biricik bir tane tereyağını batırmıyorum. Takkadak üstünde bütün tereyağını döküyoruz. Ceviz gezdirip ısıdam namına servis ediyoruz.
Bu yemeğimiz Kastamonu yöresinde aittir ve orada akıllı etti ile yapılıyor. Ben tavuk hitit ile yaptım susak hitit ile da tıpkısı şekilde deneyebiliriniz. Afiyet olsun.
Tavuklu Banduma (Kastamonu Mutfağı) 2


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir