«
IMG_3418

Terbiyeli kereviz yemeği nasıl yapılır?

Kereviz kış mevsiminin en çok tercih edilen sebzelerinden biridir. Besin değeri oldukça yüksek olup, içerisinde bol miktarda A, B ve C vitamini bulundurur. Faydalarını saymakla bitiremeyiz. Fakat kısaca bahsedelim: halsizlik, yorgunluk ve kansızlığı olanlara birebirdir. Özellikle maydanozla birlikte 5 dakika kaynatılıp suyu içilirse kansızlığa ve demir eksikliğine iyi gelir. Sağlıklı beslenmek isteyenler ilk tercih ettikleri gıda kerevizdir. Kerevizin tohumu sapı ve kendisinin kullanım alanları farklılık gösterir. İster salata içinde istenilse yemek şeklinde tüketilebilir.

Yemek yapmak sabır ve özen gerektirir. Acele ile şu yemeği de yapalım da aradan çıksın demeye gelmez. Yemek ne kadar istekli yapılırsa o kadar lezzetli olur. Tabi bunu tadanlar hemen anlar. Bu yüzden istek ve sabır birinci kuralımızdır. Herkes yemek yapar fakat lezzeti yakalamak zordur Hayatımda bunu bir daha asla yemem dediğimizde bile yanılıyoruz. Çünkü ilk yediğimizde o yemeği beğenmediğimiz için ömrümüz boyunca hep önyargı ile yaklaşıyoruz. İsmini duyduğumuz an hemen ben bu yemeği yemem diye itiraz edebiliyoruz. Oysa bir gün o yemeği başka bir elden yapıldığında bir bakıyoruz ki yıllardır sevmediğimiz o kereviz sevilen yemeklerin en başını alıyor.

Terbiyeli kereviz yemeği nasıl yapılır?
İlk önce istenilen miktarda kerevizleri soyup tencereye bütün şekilde koyalım. Üstünü geçecek kadar su ilave edelim. Ocağın altını açıp kaynamaya bırakalım. Kerevizler biraz yumuşadıktan sonra altını kapatıp, tencerenin içerisindeki kerevizleri çıkaralım. İster büyük isterseniz küçük şekilde doğrayıp, bir tabağa koyalım. Diğer taraftan suyunu kesinlikle dökmüyoruz. Çünkü kereviz kaynadıktan sonra tüm vitamin ve minerallerini suyuna bıraktı. Bu yüzden kalan suyu yemeğe eklemeyi ihmal etmeyelim. Diğer taraftan da tenceremizin içerisine bir miktar sıvıyağ dökelim ve ocağın altını açalım. Sıvıyağ biraz kızdıktan sonra içerisine küçük küçük doğradığımız soğanları ekleyelim. Kısık ateşte 20 dakika kavuralım. Bu kadar uzun kavrulmasının nedeni ise soğanların lezzetini ortaya çıkmasını sağlamaktır. Bir tarafa koyduğumuz kerevizleri de soğanların üstüne döküp 4-5 kere kaşıkla çevirelim. 20 dakika kadar kapağı kapalı şekilde kısık ateşte pişirelim. Diğer yandan da terbiyesi için ayrı bir kap da 1 yumurta 1 limon 4 su bardağı kerevizden kalan su ve tuzu ilave edip, karıştırılır. Tenceredeki kerevizin üzerine dökülüp dinlenmeye bırakılır. Afiyetle yenir.
Zeytinyağlı, etli veya çorba şeklinde de tüketilebilir. Damak zevkine göre çeşitlendirilebilir. O muhteşem kokusuyla yemeklerde iştah kabartıyor. Yaprakları çok hassas hemen üşüyebilir. Alındıktan kısa süre içinde tüketilmelidir.

Bir Cevap Yaz

Hakkında

avatar

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *