«

Testi kebabının lezzeti ,ayrıcalığını hissettirecek tarzda özeldir. Yozgat’lılar bu yemeği Türk Patent Enstitüsü’nden tescillemişler.

Testinin ana maddesi topraktır.Doğanın ürünü olması ve testinin özelliği nedeniyle içinde pişen yemekler çok lezzetli olur.   Bu iş için boy boy testi satılmaktadır. Uygun olanını alarak deneyebilirsiniz.Testi kebabı için tasarlanmış olan testinin boğum yerinin hemen altında bir çizgi vardır.Oraya çekiçle bir defa vurduğumuzda üst kısmı kalıp olarak kırılır. Dolayısıyla yemeğin içine kırık parçalar düşmez.

En küçük boyundan bir testi alıyoruz ve hemen yemeğimizi hazırlamaya başlıyoruz.

Nedir malzemeler

Bir adet testi

Bir kilogram kuşbaşı et ( Kuzu eti tercih edilir . Ya da orta yağlı dana eti )

Yarım kilogram domates

Yarım kilogram arpacık soğanı

15-20 tane sarımsak

5-6 tane yeşil biber

250 gram tereyağı

Baharat olarak ise  karabiber ve tuz

Ağzını kapatmak için ise yumruk büyüklüğünde hamur ( Fırında pişirttireceksek işimiz kolay aksi takdirde hamur yapmamız gerekir.)

Malzemeler harmanlanır

Yemeğimizin Hazırlanışı

Öncelikle şunu belirtelim bu yemeğin yağlı olanı makbuldür. Domatesi fazla katarsak aşırı sulanır ve tadı yavan olur. Bu yüzden oranını iyi ayarlamak gerekir.Eti kuşbaşı  şekline getiriyoruz (Küp şekerden biraz iri ) Domatesi ve biberleri eti doğradığımız şekilde doğruyoruz.Arpacık soğanları ve sarımsakları soyuyoruz. Arpacık soğan zaten küçük olduğu için parçalara ayırmıyoruz.Sarımsakları da aynı şekilde bütün olarak katıyoruz. Bütün malzemeleri bir kap içinde ezmeden harmanlıyoruz. Tuzunu ve baharatını atıp karıştırıyoruz.

Testiyi yıkıyoruz. 250 gram tereyağının yarısını testinin tabanına ekliyoruz. Harmanlanmış malzemelerimizi koyuyoruz. Geriye kalan tereyağını da üzerine koyuyoruz. Testinin ağzını hamurla kapatıyoruz. Hava alması için küçük bir delik açıyoruz.

Üst kısma tereyağı eklenir.

Meşe kömürü ile açık havada pişireceksek 2 saat yeterlidir. Fırında ise daha kısa sürede pişer. Kömür ateşinde pişenin lezzeti bir başka olur.

Bir Cevap Yaz

Hakkında

avatar

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *