«

Merhaba Tryemek Tarif Severleri Bugün siz değerli takipcilerimize Tirit ( Balıkesir Düğün Yemeği) tarifi vereceğiz Simdiden bu yemek tarifimizi deneyen herkese afiyet olsun

Tirit ( Balıkesir Düğün Yemeği) Tarifi'nin Malzemeleri

  • 1 çorba kasesi dolusu küçük doğranmış kebapçı pidesi
  • 1 kuzu budu ( 4-5 iri parçaya ayrılmış)
  • 1 dolu yemek kaşığı domates salçası
  • 2 dolu yemek kaşığı tereyağı
  • Kırmızı biber, tuz, karabiber, doğranmış maydanoz

Tirit ( Balıkesir Düğün Yemeği) Tarifi'nin Yapılışı

Öncelikle, kebapçılarda yahut fırınlarda bulunabilen etraflı pideler alelade doğranır.
Kuzu hitit 3 litre kadar su ortamında, sodyum klorür ilavesiyle kemiklerinden tamamen ayrılıncaya büyüklüğünde haşlanır. ( Ego düdüklüde 30 dk haşlıyorum. ) Vücut parça parça olacak kıvamda haşlanmalıdır.
Tıpkısı kevgirle et parçaları ayrı bire bir kaba alınır, benzeri çatal bıçak sebebiyle didilir. Soğumasına beklemeden ısıdam yapılmalıdır.
Etin haşlama suyunun içine salça atılıp eritilir. Pideler bu suya atılıp yumuşatılır. Pideler yumuşayacak, ancak hamurlaşıp parçalanmayacak sürede suda bekletilir. Delikli yardımıyla tabaklara paylaştırılır. Üstüne didilmiş etler yerleştirilir. Al yara tereyağı hazırlanıp porsiyonların konusunda istenildiği büyüklüğünde gezdirilir. en son doğranmış maydanoz ve karabiberle servise hazırdır.
Bu yemek Balıkesir ve yöresinin düğünlerinin saksı yemeğidir. Çok doyurucu ve lezzetli ayrımsız yemektir. Balıkesirde bu pideler doğranmış ve kurutulmuş olarak hazır satılmaktadır. Bunlarla yapılırsa ıslatma suyu çok elan çok olmalıdır.
Tirit ( Balıkesir Düğün Yemeği) 1
Tirit ( Balıkesir Düğün Yemeği) 2
Tirit ( Balıkesir Düğün Yemeği) 3

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *