«
tulumba-tatlisi-5627798f18769

Merhaba Tryemek Tarif Severleri Bugün siz değerli takipcilerimize Tulumba Tatlısı tarifi vereceğiz Simdiden bu yemek tarifimizi deneyen herkese afiyet olsun

Hamuru için;

 • 2 su bardağı su
 • 2, 5 su bardağı un
 • 1 yemek kaşığı tereyağ
 • 1 çay kaşığı toz şeker
 • yarım çay kaşığı tuz
 • 3 tane yumurta
 • 3 yemek kaşığı irmik,
 • 1 yemek kaşığı limon suyu

Şerbeti için:

 • 3 bardak şeker
 • 3 bardak su
 • 2 yemek kaşığı limon suyu
 • isteyen değişiklik yapıp şerbete ek olarak 2 paket vanilin şekeri de ekleyebilir veya 1 çay kaşığı tarçın ile tatlandırır

kızartmak için;

 • ayçiçek yağı

Tulumba Tatlısı Tarifi'nin Yapılışı

Önceki evvel şerbetini hazırlamamız gerekiyor. Şerbeti için şekeri ve suyu akla yatkın tıpkısı tencereye cebin, kaynamaya başladığında güç ateşte 30-35 dakika koyu kıvam alana kadar kaynatın, sulu zırtlak suyunu ekleyin ve ılınmaya bırakın. Şerbetin ağız ağıza soğumasını bekleyin veya buzdolabına kaldırın. (Şerbet çok sevimsiz olması gerekiyor, şerbet ağız ağıza soğuduktan sonraları hamuru hazırlayabilirsiniz)
Hamuru için tencereye suyu, tereyağını, şekeri ve tuzu ekleyin ve kaynatın. Unu eleyin ve kaynamış olan akarsu karışımına vehleten ekleyin, kara tahta kaşıkla derhâl ve bilcümle gücünüzle karıştırın ocağın ayarını kısın. 4-5 dakika tek fasılasız karıştırın ve hamuru bu şekilde pişirin. Hamurun soğuması amacıyla kenara alın. Asıl biraz dinlendikten sonra yumurtaları teker tekerlek hamura kırın ve çırpıcı ile adamakıllı karıştırın, ben gelişigüzel yumurtayı 2 zaman kadar hamura yedirdim. Yumurtaları yedirdikten sonraları sulu zırtlak suyunu ve irmiği ekliyoruz, mikserle esasen bire bir beş zaman faziletli ayarda karıştırıyoruz. Ak Pak ve kirli benzeri hamur oluyor. Hasım serbest tıpkı tencereye karşı ve efdal ayarda ısıtın (isterseniz tulumbaları itici yağa sıktıktan sonradan yağın altını açın, ben düşman başlangıçta ısıtıyorum esasen düşman soğutmaya gerek kalmıyor o devir). Iri tıpkı çaput sıkma torbasına kader ağız takın ve torbanın yarısına kadar hamuru ekleyin. Hamurdan istediğiniz boyutta yağa sıkın ve sirkat ile kesin. Efdal derecede olan yağın altını kısalım, yoğun, çıtır ve içi pişmesi amacıyla. Delikli yardımı ile ara sıra karıştırarak karamel hasep alana büyüklüğünde pişirelim. Pişen Tulumbaları yağdan alıp müstacelen sevimsiz şerbete karşı ve 2-3 dakika bekletin. Hamurunuz bitene kadar bu işlemi yapın. Sağlık olsun.
Kerte:
Genişlik önemlisi şerbetin derin kıvamlı ve çokça itici olması, şerbetin ılınmamasına dikkat gösterin, gerekirse buz meşbu kabın içine yerleştirin ve ılınmasını engelleyin. Hamam tulumbaları ekledikçe şerbet ılınıyor maalesef. Tulumbaları gücük ayrımsız sürede kızartmaya çalışmayın ağır ağır pişirin, ne kadar aheste pişerse o büyüklüğünde evire çevire olur. Hazır alınan tulumba tatlısı üzere 3-4 dönem çıtırlığını ve tazeliğini korumasını beklemeyin. Onlar yardım maddeli mix unlar kullanıyor, zarfında bizim kullanmadığımız benzeri güruh boş ve dokuncalı şeyler var. Dışı çıtır tıpkısı kabuk bağlaması için maddeler konuluyor. Evde birkaç yapın ve afiyetle tüketin. Benzeri hamurdan Bölüt tatlısı da yapılır. Kıytırık gelsin.
Tulumba Tatlısı
Tulumba Tatlısı
Tulumba Tatlısı
Tulumba Tatlısı
Tulumba Tatlısı
Tulumba Tatlısı

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *