«
tutmac-corbasi

Konyalı yemek yazarı Nevin Halıcı’ya göre tutmaç, Mevlevi mutfağının ikramıdır. Selçuklu döneminde yaygındır; ama Sufi mutfağında çok yer aldığı için ona atfedilir. Mevlana’nın eserlerinde sık sık anılan ve Konya’da günümüzde de yapılan nefis bir çorbadır. Divan-ı lügat-ü Türk’te şöyle anlatılır: “Tutmaç: Türklerin tanınmış bir yemeği. Bu yemek Zülkarneyn zamanında yapılmıştır. Zülkarneyn karanlıktan (savaştan) çıktıktan sonra azıkları azalmış; insanlar Zülkarneyn’e açlıktan yakınmış: “Bizi tutma aç” demişler. O da onlara bu yemeği yaptırmış ve adı buradan kalmış.”

MALZEMELER :  1/2 kg. kuşbaşı koyun eti, 1/2 kg. süzme yoğurt, 1 tane yumurta, 5-6 diş sarımsak, yeterli miktarda tuz   

ERİŞTESİ İÇİN; 1 tane yumurta, 1 çay bardağı su, 1 çay kaşığı tuz, alabildiği kadar un, haşlamak için 5 su bardağı su    

KITIRI İÇİN; 1 tane yumurta, 3 çorba kaşığı tereyağı, 1/2 çay kaşığı tuz, alabildiği kadar un   

ETİN HAŞLANMASI İÇİN; 5 su bardağı su, 1 çay kaşığı tuz     

YAPILIŞI : 

Eriştenin Yapılışı; Yumurta, tuz ve un ile kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğrulur. Temiz ve ıslatıldıktan sonra iyice sıkılmış bir bezin altında, yarım saat bekletilir. Daha sonra 3 mm. kalınlığında açılır. 1cm. ‘ lik kareler halinde veya erişte şeklinde kesilir. Kuruması için biraz bekletildikten sonra 5 su bardağı su ve 1 çay kaşığı tuz ilavesi ile haşlanır.

Etin Yapılışı ; Et, 5 su bardağı su ilavesi ile tencereye koyulur. Orta hararetli ateşte kaynatılır. Kaynamaya başlayınca, yüzeyinde biriken köpükler, delikli bir kaşık ile toplanarak, atılır ve et yumuşayıncaya kadar pişirilir. Haşlanan hamurlar, kendi haşlama suyu ile birlikte, etin piştiği tencereye boşaltılır. Yoğurt, bir tutam tuz ile dövülmüş sarımsaklar ve 1 tane yumurta bir kapta iyice ezilerek, çorbaya yavaş yavaş ve çorba sürekli karıştırılarak, ilave edilir. Bir taşım kaynatılır. Çorba tabaklarına paylaştırıldıktan sonra üzerine çorba için hazırlanan kıtırlar ilave edilir.

Kıtırın Yapılışı; 1 yumurta, 1 tatlı kaşığı tuz ve alabildiği kadar un ile yumuşak bir hamur oluşturulur. Avuç içinde yuvarlanarak, uzun çubuklar elde edilir. Bu çubuklar, unlanmış bıçak ile mercimek büyüklüğünde kesilir ve kızdırılmış tereyağında kızartılır. Soğuduktan sonra çorbanın üzerine ilave edilir.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *