VİRÜSLERDEN KORUNMAK İÇİN NE YEDİĞİNİZE DİKKAT EDİN

– VİRÜSLERDEN KORUNMAK İÇİN NE YEDİĞİNİZE DİKKAT EDİN
– BESLENME VE DİYET UZMANI MERVE GÜLER:
– “YAPILAN ARAŞTIRMALAR İNSANIN BÜYÜME, GELİŞME VE SAĞLIKLI OLARAK YAŞAMINI DEVAM ETTİREBİLMESİ İÇİN 50’DEN FAZLA BESİN ÖĞESİNE GEREKSİNİMİ OLDUĞUNU GÖSTERMİŞTİR”

ARZU TÜRKUÇAR
ANKARA (İHA) – Acıbadem Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Güler, “Yapılan araştırmalar insanın büyüme, gelişme ve sağlıklı olarak yaşamını devam ettirebilmesi için 50’den fazla besin öğesine gereksinimi olduğunu göstermiştir” dedi.
Beslenme ve Diyet Uzmanı Güler, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin vücudu enfeksiyonlardan koruduğuna dikkat çekerek, “İyileşme esnasında da sağlıklı bir bağışıklık sistemi gereklidir. Vücudun doğal bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmek için yeterli ve dengeli beslenmek çok önemlidir. Yetersiz ve dengesiz beslenme vücut direncini azalttığından hastalıklara yakalanma riski artmakta ve hastalıklar ağır seyretmektedir. Vitamin ve mineral deposu olan sebze ve meyve tüketimine dikkat etmek gerekiyor. Her bir sebze farklı vitaminden zengin olduğu için tek bir sebze ve meyveyi sık tercih etmek yerine çeşitlilik sağlanmasının en doğru yöntem olduğu belirtiliyor” dedi.
Güler, insanın büyüme, gelişme ve yaşamı sağlıklı olarak devam ettirebilmesi için insan vücudu için gerekli olan vitaminleri şöyle sıraladı:
“A vitamini; antioksidant özelliği bulunduğundan ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğinden A vitamini içeren gıdalar her gün mutlaka tüketilmelidir. A vitamini en çok turuncu sebze ve meyvelerde bulunur; havuç, ıspanak, brokoli, biber, kayısı, mandalina, portakal gibi gıdalar A vitamininden zengindir.
C vitamini; suda eriyen vitaminlerdendir. Besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi esnasında fazla miktarda vitamin kaybı oluşabilir. Sebze ve meyvelerin içerisindeki C vitamini kayıplarının olmaması için sebze ve meyveler pişirileceği veya yeneceği zaman doğranmalı, sebzeler pişirilirken çok az su içerisinde veya susuz pişirilmeli ve kesinlikle sebzelerin pişirilen suları dökülmemelidir. Meyve suyu tüketilecekse vitamin kaybı olmaması için kesinlikle bekletilmeden tüketilmelidir. C vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği, özellikle gribe karşı koruyucu özelliği olduğu için mutlaka tercih edilmelidir. C vitamini portakal, mandalina, limon gibi turunçgillerde, kuşburnu, biber, kivi, brokoli, maydanoz ve roka gibi gıdalarda bolca bulunmaktadır. Vitamin, mineral ve aynı zamanda lif yönünden çok zengin olduğu için salata öğle ve akşam öğünlerinde mutlaka bulunmalıdır. Sigara içenlerin vücutlarındaki C vitamini miktarı içmeyenlere göre daha az bulunduğundan bu kişiler C vitamini içeren gıdaları daha sıklıkla tüketmelidirler.
E vitamini; antioksidant özelliği olan, aynı zamanda da bağışıklık sistemi üzerinde olumlu özellikleri olan E vitamini en çok bitkisel yağlarda, yeşil yapraklı sebzelerde, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlarda, et, yumurta gibi gıdalarda bulunur.
B6 vitamini; bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasında görev alır. En çok balık, tam buğday ekmeği, yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Yeterli ve dengeli bir diyet tüketenler günlük B6 vitamini gereksinimini rahatça karşılar.
Folik Asit ve B12; folik asit yetersizliği B12 vitaminin emilimini azaltır. Kuru baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve badem, ceviz gibi kuru yemişler folik asitten zengindir. B12 yetersizliği anemiye sebep olur. Bu da bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açar. B12 vitamini sadece hayvansal kaynaklı besinlerde (et, süt, peynir, yumurta sarısı, balık gibi) bulunur.
Mineraller; vücutta çok çeşitli fonksiyonları vardır. Bunlar arasında bağışıklık sistemini etkileyen ve eksikliğinde direncin azalmasını sağlayan en önemli mineral çinkodur. En çok et, ceviz, badem, peynir, kuru fasulye, bulgur, yumurta gibi gıdalarda bulunur.
Proteinler ve yağlar; yeterli miktarda protein tüketimi vücudun hastalıklardan korunmasını sağlar. Dikkat edilmesi gereken nokta et doymuş yağ içerdiği için dikkatli tüketilmelidir. Haftada en az 2 kez kuru bakliyat tüketilmelidir. Çünkü protein açısından zengin olan kuru bakliyatlar B grubu vitaminleri, E vitamini ve mineraller bakımından da zengindir. Yumurta, kaliteli protein içermesi nedeniyle mutlaka tüketilmeli, özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocukların ve gebelerin her gün bir adet tüketmesi önerilir.
Su; sıvı ihtiyacını çay, kahve gibi kafeinli içecekler veya kola, gazoz gibi gazlı içeceklerden karşılamak yerine su, ayran, taze sıkılmış meyve suyu gibi içeceklerle karşılamak daha doğru bir seçim olacaktır.”


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir