«
Yanlış Yatak Bel Ağrısı Yapıyor

Yanlış Yatak Bel Ağrısı Nedeni

Vücudumuzun uykuda dinlenmesi gerekirken yanlış yatak seçiminden dolayı bel ağrılarına neden olmamasına dikkat etmeliyiz. Seçeceğimiz yatak vücudumuzun yatağa gömülmesini vücut hatlarını koruyacak derecede engellemeli. Vücut yataktan çıktığında bel ağrısı hissetmek yerine kasları gevşemiş ve dinlenmiş hissetmelidir.

Ömrümüzün üçte birinin uykuda geçtiğini düşünecek olursak vücudumuza uygun bir yatak tercih etmemiz bel, sırt ve boyun ağrılarına engel olacaktır. Yumuşak yataklar uzun süre yatınca omurgayı zorlayarak bel ve sırt ağrılarına neden olmaktadır.

Çok yumuşak, esnek veya sert yatakların, omurganın en az zorlandığı ideal pozisyonun korunmasına olanak vermemektedir. ‘Bu tür yataklar, omurganın doğal eğriliklerini uzun süre muhafaza edemez, doğal eğrilikler artar ya da tamamen kaybolur. Böyle olunca da bel omurlarını
bir arada tutan bağlar aşırı derecede gerilir, sinirlerin çıktıkları foramenler (delikler) daralır, omurlar arasındaki disk üzerine aşırı yük biner.

Omurga için ideal yatağın, doğal eğriliklerin korunmasını sağlayan, buna karşın eğriliklerin artma ve azalmasına yol açmayan özelliğe sahip olması gerekmektedir.

Sağlıklı kabul edilen yatakta, omurganın doğal eğrilikleri koruduğundan; disk, bağ, sinir gibi oluşumlar çok zorlanmaz ve bundan kaynaklanan ağrılar da ortaya çıkmamaktadır.

Yatağın, kullanılmaya başlandıktan sonra ne kadar süre özelliğini koruduğu da çok önemlidir. Belli bir süre sonra daha çok yatılan bölgelerde çukurluklar oluşması durumunda yatağın özelliğini yitirdiğinden dolayı değiştirilmesi gerekmektedir.

Çok sert zemin ya da yerde yatıldığında, kalkışta omurganın zorlanıp, bel ağrılarını daha da artırabildiğinden omurga için ideal  pozisyonlarının sırtüstü ya da yan yatıştır. Yüzüstü yatmanın, bel çukurluğunun aşırı derecede artmasına yol açabildiği için bu pozisyon önerilmemektedir. Yatarken bacakların kalça ve dizlerden karına doğru bükülmesinin, bel açısını daha azalttığı için rahatlamayı sağladığı da bilinmektedir.

 Dizler arasına bir yastık konularak yan yatmak çok rahatlatıcıdır. Ancak bu tür bir desteğin uzun süreli kullanımı diz arkasındaki kasların kısalmasına yol açabilir. Bu da dik duruşu bozarak bel ağrısına neden olabileceği için böylesi bir destek zorunlu durumlarda ve kısa süre kullanılmalıdır. Bu pozisyon, diz ve kalça sorunlu hastalarda ve iltihaplı romatizması bulunanlara kesinlikle önerilmemektedir. Yan yatarken hastanın iki bacağı arasına konacak yastık da omurga için faydalıdır, ayrıca yine yan yatarken bel çukurluğunun bir yastıkla doldurulması faydalı olabilir.

 

 

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *