«
Yaza formda girmenin altın kuralları

Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı, az döneminin ardından hızlı ve yanlış uygulamalar ile kaybedilen kiloların hızla geri alındığına dikkat çekti.

Mayasante Polikliniği Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı, yaza formda girmenin altın kurallarını açıklarken, yazdöneminin ardından hızlı ve yanlış uygulamalar ile kaybedilen kiloların hızla geri alındığına dikkat çekti.Hızlı kilo kaybetmek uğruna, kişiye özel hazırlanmamış diyet listeleri, uzun süren açlıklar, yoğun spor programları ve zayıflama ilaçları ile kaybedilen kiloların her zaman büyük risk olduğunu ifade eden Mayasante Polikliniği Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı, “Söz konusu süreçte metabolizmada geri dönüşü olmayan hasarlar meydana gelebilir. Kış aylarında yavaşlayan metabolizmayı harekete geçirmek ve sağlıklı yöntemlerle forma girebilmek için uygulanması gereken yöntemler vardır” dedi.

METABOLİZMAYA YAPILACAK EN BÜYÜK İYİLİK, “KAHVALTI YAPMAK”

Uzun süren bir açlıktan sonra güne erken bir kahvaltı ile başlamanın metabolizmaya yapılacak en büyük iyilik olduğunu belirten Eda Ağıllı, “Saat 06.00-08.00 arasında yumurta, süt, peynir gibi kaliteli protein, tam tahıl ve mevsime uygun sebzelerden oluşan bir kahvaltı metabolizmanızı bir adım öne taşır. Vücudun açlık hissetmemesi metabolizma hızınızın yavaşlamasını önler. Bu yüzden 2-3 saat ara ile kalori kontrollü ara ve ana öğünlerden oluşan bir program uygulanmalıdır” diye konuştu.

SU TÜKETİMİNİN ÖNEMİ

Vücuttaki bütün metabolik faaliyetleri sürdürülebilmek ve toksin maddeleri vücuttan atabilmek için gün boyunca su tüketilmesi gerektiğini ifade eden Eda Ağıllı, şunları söyledi:

“Günlük su gereksinmesi kadınlarda 1,5-2 litre iken, erkeklerde 2-2,5 litredir. Günde 6-8 saat gece uykusu metabolizma hızınızın düzenlenmesini sağlar. Yapılan çalışmalar hem az uykunun hem de çok uykunun ağırlık artışına yol açtığını gösteriyor. Biyolojik ritminizi öğrenin. Uyumadan 2 saat önce besin tüketimini bitirin. Uyku zamanınız geç saatlere kalıyorsa en geç saat 23.00’de bir ara öğün yapın. Çünkü metabolizmanın yavaşlamaya başladığı geç saatlerde besin tüketimi yağ depolarınızı güçlendirir. Tam tahıllı ürünler, kurubaklagiller, sebze, meyve ve yağlı tohumlar iyi birer posa kaynağıdır. Posa, hem tokluk hissini hem de bağırsak hareketlerini artırarak metabolik faaliyetlerinin düzenlenmesini sağlar. Sebzelerden salatalık, kabak, taze fasulye, patlıcan; meyvelerden elma, çilek, kiraz, erik, vişne uzun süre tokluk sağlayacak yaz aylarına uygun besinlerdir.Badem, fındık, ceviz, avokado, keten tohumu, zeytin özellikle karın bölgesi yağlanmayı önleyen ve yağ grubunda yer alan besinlerdir. Metabolizma hızını artırır, fakat yüksek kalori içeriğinden dolayı mutlaka miktar kontrollü tüketilmelidir.

ŞOK DİYETLERE DİKKAT

Bir haftada 5 kilo vaat eden diyetlerden kaçınılması gerektiğini vurgulayan Mayasante Polikliniği Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı, “Şok diyetler, lahana, soğan gibi çorba diyetleri, öğün yerine geçen toz ürünler, açlık diyetleri, zayıflama ilaçları, internet diyetleri metabolizmanıza zarar verir” dedi.

DÜZENLİ FİZİKSEL AKTİVİTE

Düzenli fiziksel aktivitenin metabolizma hızını artıran önemli faktörlerden biri olduğuna dikkat çeken Ağıllı, açık havada yürüyüş, step, aerobik, pilates, yüzme ve yoganın tercih edilebileceğini söyledi. Ağıllı, “Sağlıklı ve kalıcı kilo kontrolü için doğru olan tek bir yöntem vardır. Detaylı vücut analizi ile metabolizma hızı, bireysel alışkanlıklar, fizyolojik durum göz önünde bulundurularak, beslenme ve diyetetik uzmanı tarafından planlanmış bir diyet programı, sağlıklı yöntemlerle ideal ağırlığa ulaşmanızı sağlar” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *