«
yogurt-mayalama-55973d13c199d

Bugun siz yemek severlere Yoğurt Mayalama isimli yemek tarifini verecegiz.Siz degerli okurlarimizi daha fazla bekletmeden direk tarife geciyorum.

  • Pişmiş süt
  • 2 yemek kaşığı yoğurt

Yoğurt Mayalama Tarifi'nin Yapılışı

Süt piştikten sonra maylayacağımız kaba alıyoruz ve ılımasını bekliyoruz. Ilık olmayacak ama annemin tarifi gibi anlatayım. Serçe parmağınızı süte daldırıyorsunuz parmağınızı ısırıyor süt yani ılıktan biraz daha sıcak. Sürekli yoğurt mayalamaktan edindiğim tecrübe şu ki; sütün nasıl olduğundan çok sütü mayalarken ki ısısı çok önemli yoğurdun tutma kıvamı için. Süt çık sıcak olursa çok cıvık olur, ılık olursa yoğurt tutmaz ikisinin arasını bulmak önemli yeterli ısı olursa market yoğurdu bile güzel tutar emin olun. Isıyı ayarladıktan sonra 2 yemek kaşığından biraz az yoğurdu kaşıkla çırpıyoruz ve kenardan sütün içine bırakıyoruz önce küçük küçük sonra genel karıştırıp yoğurdu minderin üzerine oturtuyoruz. üzerine 2 küt temiz örtü örtüp (teki havluda olabilir), kenarlarını sıkıca sarıyoruz bir kaç örtü ile sarıyoruz ama üzeri o kadar örtmüyoruz ki buharı rahat çıksın. Akşamdan kurup sabah erkenden ağzını kapatarak dolaba kaldırıyoruz. Sütün miktarı ne olursa olsun yoğurdumuz 1 yada 2 kaşık olması yeterli olacaktır. AFİYET OLSUN. :)
NOT: Eğer yoğurt tutmazsa kaynamış suyun içine yoğurdu oturtuyoruz ve tekrar üzerini örtüyoruz bu sefer tutar yoğurdumuz.
Yoğurt Mayalama
Yoğurt Mayalama
Yoğurt Mayalama
Yoğurt Mayalama

Bu Tarif nefisyemektarifleri.com dan eklenmistir

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *