Yunus Yavuz: ‘Obezite 20 Yıl Sonra Dünya Sorunu Olacak’

Doç. Dr. Yunus Yavuz, “Obezite 20 yıl sonra dünya sorunu olacak. Obezitenin, çağın en büyük hastalığı olması bekleniyor” dedi.

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde “Obezite ve Sağlıklı Beslenme” konulu seminere konuşmacı olarak katılan Yunus Yavuz, istatistiksel verilere bakıldığında 20 yıl sonra Amerika’nın büyük bir kesiminin obezite hastalığına yakalanmış olacağını söyledi. vurgulayan Doç. Dr. Yunus Yavuz, son yıllarda ülkemizde de şeker hastalığı ve obezitenin arttığını belirtti.

Yavuz, şekerli yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durmamız gerektiğini, daha sağlıklı bir yaşam için yediklerimize dikkat etmemiz gerektiğini de belirterek, “İçtiğimiz hemen hemen her şeyin içine şeker katılıyor, tüketim konusunda daha bilinçli hareket etmemiz gerektiğini bilmeliyiz. Hamburger mesela, sağlıksız bir şey ama tüketiliyor. Global açıdan düşünecek olursak bugün her köşe başında bir mekan var, insanlar günlük yaşamlarında bu yiyecek ve içeceklerden uzak duramıyor” dedi.

Obezitenin “Kapitalist” bir hastalık olduğunu da belirten Yavuz, “Kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak durmalıyız, günlük yaşamımızda daha doğal ve temiz ürünleri tüketmemiz gerekiyor, bunu artık bir bilinç haline getirmemiz gerekiyor” diyerek sözlerini noktaladı.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir