«
zeytinyagli-pratik-taze-fasulye-tarifi-5597cb9300455

Bugun siz yemek severlere Zeytinyağlı Pratik Taze Fasulye Tarifi isimli yemek tarifini verecegiz.Siz degerli okurlarimizi daha fazla bekletmeden direk tarife geciyorum.

  • Yarım kilo taze fasulye
  • 1 adet büyük boy soğan
  • 3-4 tane orta boy domates
  • 2-3 diş sarımsak (isteğe bağlı)
  • 1 çay kaşığı şeker
  • Tuz
  • Zeytinyağı
  • 1,5 su bardağı sıcak su

Zeytinyağlı Pratik Taze Fasulye Tarifi'nin Yapılışı

Henüz tarla ürünleri hazır olmasa da yaz sebzeleri mevsimi geldi sonunda :) Sera ürünleriyle idare ediyoruz şimdilik :) Genelde önce soğanlar ve arkasından fasulyeler kavrularak pişirilen taze fasulyeyi ben kavurmadan pişiriyorum. Özellikle Egeli olanlara tanıdık gelecektir. İlk olarak kendi suyunda piştiği için daha lezzetli, kavurma derdi olmadığı için daha pratik ve tecrübesiz olanlar için kolay bir yöntem. Şöyle ki…
Fasulyelerimizin varsa kılçıklarını temizleyip elimizle birkaç parçaya bölüyoruz. Sonra güzelce yıkıyoruz ve su dolu bir kaba koyuyurozu. Bu sırada soğan, sarımsak ve domatesleri minik küp şeklinde doğruyoruz. Kullanacağımız zeytinyağının yarısını döktüğümüz tencereye soğanları ekliyoruz. Soğanların üzerine domateslerin yarısını ekleyip üzerine fasulyeleri yayıyoruz. En son kalan domatesleri ve üzerine de sarımsakları ekliyoruz. Üzerine tuzunu ve şekerini serpip kapağını kapatıyoruz ve ocağın en büyük gözüne alıyoruz. En kısık ayarda fasulyeler sararana kadar hiç karıştırmadan, arada tencereyi sallayarak pişiriyoruz. Fasulyeler iyice sararıp pişmiş gibi göründüğünde suyunu da çekmiş olacaktır. Bu aşamada 1.5 su bardağı sıcak suyu ekleyip yemeği karıştırıyoruz. (Su miktarını kendinize göre değiştirebilirsiniz.) Fasulyeler yumuşayana kadar kısık ateşte pişiriyoruz. Çatalla kontrol edip piştiğine emin olduğumuzda kalan zeytinyağını ekleyip altını kapatıyoruz. Soğuyunca veya ılıkken servis ediyoruz. Yanına pilav ve cacık da yaparsak tadından yenmiyor :) Herkese afiyet olsun.
Zeytinyağlı Pratik Taze Fasulye Tarifi
Zeytinyağlı Pratik Taze Fasulye Tarifi
Zeytinyağlı Pratik Taze Fasulye Tarifi
Zeytinyağlı Pratik Taze Fasulye Tarifi
Zeytinyağlı Pratik Taze Fasulye Tarifi
Zeytinyağlı Pratik Taze Fasulye Tarifi

Bu Tarif nefisyemektarifleri.com dan eklenmistir

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *